петок, 29 септември, 2023

СВЕТ

Шест руски балони забележани над Киев

Шест руски балони се забележани над Киев, а повеќето од нив се соборени со противвоздушни ракети, соопшти денеска воената управа на главниот град на Украина. Во соопштението објавено на Телеграм, властите во Киев нагласија дека балоните можеби носеле аголни рефлектори и опрема за разузнавање. Потенцијалната цел на пуштањето балони била …

Повеќе »

Спасена 42-годишна жена 222 часа по земјотресот во Турција

Од под урнатините на зграда во јужниот турски град Кахраманмараш спасена е 42-годишната Мелике Имамоглу дури 222 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди југот на Турција, јави агенцијата Анадолија. Имамоглу по 222 часа беше извлечена од урнатините во округот Оникишубат, Кахраманмараш, од тимовите за пребарување и спасување од …

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Мало девојче го загуби животот од струен удар – Бабата му опиша како се случило тоа…

Неискажлива трагедија се случи во Аргирос Евија во Грција, каде едногодишно девојче почина од струен удар. И родителите и бабата на несреќното доенче скршени од болка собраа сила да раскажат како се случила трагедијата. Бабата на бебето опишала како несреќното доенче го загубило животот. „Детето беше добро. Си играше и …

Повеќе »

Зеленски: Ситуацијата на источниот фронт е исклучително тешка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека ситуацијата во источниот дел на земјата е исклучително тешка, и таму руските сили напредуваат во последните недели, особено во близина на Бахмут. -Ситуацијата на линијата на фронтот сè уште е исклучително тешка, особено во регионите Доњецк и Луганск. Буквално се води битка за …

Повеќе »

Путин до Вучиќ: Честитки по повод Денот на државноста, Србија е важен и доверлив партнер на Русија

Рускиот претседател Владимир Путин вчера му испратил телеграма на српскиот претседател Александар Вучиќ по повод Денот на државноста на Србија. Во телеграмата Путин истакнува дека Русија ја цени балансираната надворешна политика на Белград, пренесува руската државна новинска агенција Тас. Прес-службата на Вучиќ потврди дека рускиот амбасадор во Белград, Александар Боцан-Харченко …

Повеќе »

Трамп ја нападна бремената Ријана: „Навреди пола нација“, „Ова ѝ беше најлош настап во историја“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја нападна Ријана откако пејачката настапи на полувремето од овогодинешниот Супер боул и откри дека е бремена. Тој го нарече нејзиниот настап „епско промашување“ и „најлош настап“ во историјата на кое било спортско случување. „Епско промашување: Ријана, без сомнение, го имаше најлошиот настап на полувремето …

Повеќе »

Илон Маск си „го постави“ кучето за директор Твитер

Милијардерот Илон Маск го претстави „новиот извршен директор“ на Твитер, истакнувајќи дека „тој“ е „многу подобар од оној другиот човек“. А, тоа не е никој друг, туку неговиот миленик Флоки, куче од расата Шиба Ину. Во низа Твитер-објави, претприемачот сподели фотографии од Флоки седнат на маса во седиштето на Твитер, …

Повеќе »

Силен земјотрес денеска го погоди Нов Зеланд

Силен земјотрес денеска го потресе Нов Зеланд, но нема информации за материјални штети или жртви, јави ДПА. Земјотресот бил со јачина од 6,1 степен и бил во близина на главниот град Велингтон, соопшти државната сеизмолошка агенција на Нов Зеланд, Геонет. Земјотресот се случил во 19:30 часот по локално време на …

Повеќе »

ПЕНДИКОВ: Мечтаам да се вратам во Македонија и да кажам дека сум Бугарин

Христијан Пендиков кој беше претепан во родниот град наводно поради бугарската самосвест, во првото појавување во јавноста, во интервју за БТВ рече дека сонува да се врати во Македонија и да каже дека е Бугарин. Секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид кој се родил како Македонец но …

Повеќе »

ХOPOP: СЕ ОБИДЕЛЕ ДА ЈА КИДНАПИРААТ – Вооружени напаѓачи упаднале во болницата каде се наоѓа бебето Аја кое се роди во урнатините од земјотресот

Вооружени напаѓачи упаднале во болницата во северна Сирија каде што е задржано бебето Аја, родена во урнатините на земјотресот, изјави службеник на болницата, додавајќи дека напаѓачите го претепале директорот на клиниката, соопшти сирискиот портал ITV NEWS. Службеникот, кој сакаше да остане анонимен, ги негираше извештаите на социјалните мрежи дека нападот …

Повеќе »