понеделник, 19 април, 2021

СВЕТ

Се оженил 4 пати за 37 дена, и се развел 3 пати и тоа само да го „измами“ работодавачот

Човек од Тајван смислил начин како да добие долг, платен годишен одмор. Се оженил четири пати, се развел три пати и тоа само нешто повеќе од еден месец, односно 37 дена, и така добил вкупно 32 дена одмор. Според законот на Тајван, на секое лице кое се прави венчавка, му …

Повеќе »

Д-р Логар: Ризикот од тромб е МНОГУ ПОГОЛЕМ кај оние кои прележале Ковид-19 отколку кај вакцинираните

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето кои прележале ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, рече водечкиот словенечки епидемиолог Матеја Логар, кој го предводи стручниот совет на словенечката влада, пренесува Индекс.хр. Додека следењето на вакцините покажа дека ризикот од развој на згрутчување на крвта што може …

Повеќе »

Од Ковид-19 почина заразеното бебе старо само 9 дена

Девет дена старо новороденче, кое било заразено од опасниот ковид, починало во детската клиника Тирсова во Белград. Бебенцето било донесено во тешка состојба, а тестоивите покажале дека е заразено од коронавирус. Врз бебето кое беше поставено на респиратор, биле извршени сите терапевтски процедури за третнман на неонатална инфекција. Според медиумите, …

Повеќе »

Албанија доби донација од 50.000 вакцини „АстраЗенека“

Во Албанија пристигна пратка од 50.000 дози вакцини од „АстраЗенека“, донација од Индија. На меѓународниот аеродром во Тирана, пратката ја пречекаа министерката за здравство и социјална заштита, Огерта Манастирлиу, државниот министер за обнова, Арбен Ахметај, и амбасадорот на Република Индија во Букурешт, Рахул Шривастава. -Пристигнаа 50 илјади дози вакцина „АстраЗенека“, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРАГЕДИЈА: Најмалку 97 лица се повредени во голема железничка несреќа во Египет

Најмалку 97 лица се повредени денеска во железничка несреќа во египетската провинција Калиобија, северно од Каиро, соопшти Министерството за здравство. Дел од локални медиуми објавија дека во несреќата има и загинати, пренесуваат западни медиуми. Повеќе од 50 амбуланти се испратени на местото на настанот, кои ги пренеле повредените во три …

Повеќе »

Се побунил па добил ОТКАЗ – Мурињо го напушта „Тотенхем“

Информациите од англиските медиуми велат дека Жозе Мурињо се спротивставил на идејата за формирање на Суперлигата, а тоа ја прелило чашата кај Даниел Леви кој веднаш му дал отказ.  Португалскиот фудбалски стручњак Жозе Мурињо повеќе нема да биде тренер на Тотенхем објавија „Телеграф“ и уште неколку други британски медиуми. Според …

Повеќе »

ВЕДНАШ ИЗБРИШЕТЕ ЈА ОВАА АПЛИКАЦИ ако ја имате бидејќи шири ЗЛОНАМЕРЕН софтвер

Стриминг услугите станаа особено популарни за време на пандемијата на коронавируси кога луѓето поминуваат повеќе време дома. Бројни луѓе сè почесто гледаат серии и филмови преку Нетфликс, ХБО и слични платформи. Но, постои лажна апликација Netflix која, кога ќе ја инсталирате, може да го зарази вашиот уред со малициозен софтвер. …

Повеќе »

ТРАГЕДИЈА: ДЕВОЈКА (24) ОТИШЛА ДА СЕ ТЕСТИРА, КОЛАБИРАЛА, ПА ПОЧИНАЛА ВО КОВИД АМБУЛАНТА ВО КРАЉЕВО

Нејзини блиски ја довеле до амбулантата да се тестира, бидејќи таа имала висока температура неколку дена. Но, во еден момент таа колабирала, а лекарите не биле во можност да ја реанимираат. Мирјана Крчевинац, директорката на Здравствениот дом во Краљево, Србија потврдила за Блиц дека денес се случил трагичен случај на …

Повеќе »

СПЕЦИЈАЛЕН ПОПУСТ во ХОТЕЛИТЕ во Охрид и Струга за граѓаните на оваа соседна земја

Хотелите во Охрид и Струга ќе понудат поевтини резервации за туристи од Србија до 20% од мај до октомври, во зависност од должината на престојот, соопшти Здружението на хотелиери (ХОТАМ). Целта на хотелиерите е да ги охрабрат српските туристи да го поминат својот летен одмор на Охридското Езеро, или да …

Повеќе »

УЖАС: ВО ТЕШКА СОСТОЈБА – НОВОРОДЕНЧЕ ОД САМО ДЕВЕТ ДЕНА НА МЕХАНИЧКА ВЕНТИЛАЦИЈА ВО СРБИЈА

Деветдневното новороденче на одделот за неонатологија на Универзитетскиот клинички центар во Крагуевац е на интензивна нега на механичка вентилација и се уште е во тешка состојба, изјави за ТВ Првиот заменик директор на Центарот за неонатологија д-р Драгана Савиќ. „Бебето е во тешка состојба, ние се бориме, нè следат. Таа …

Повеќе »
error: Content is protected !!