СВЕТ

Приведен премиерот на БиХ, Фадил Новалиќ

Уапсен е Фадил Новалиќ, премиер на Федерацијата БиХ, откако бил испрашуван во својство на осомничен во Државната агенција за истрага и заштита, дознава „Аваз“ Тој во оваа агенција поминал повеќе од шест часа, а осомничен е за аферата „Респиратори“ тешка 10,5 милиони конвертибилни марки. По повеќе од осум-часовен распит, премиерот …

Повеќе »

Гага одмор: Овие земји плаќаат да отидат кај нив на одмор

Повеќето луѓе не се подготвени да платат за летен одмор по пандемијата, а овие земји подготвија примамливи понуди во обид да ги намамат туристите. Вратата ја отвори Сицилија кога секоја четврта вечер ја нуди бесплатно на туристите кои одлучуваат да го поминат летото на овој прекрасен остров. За разлика од …

Повеќе »

Кога последната желба му е погреб во мерцедес (ФОТО)

Кога доаѓа крајот, секој човек има барем некоја желба. Дали станува збор за нешто што не успеал да го направи или пак сака неговите најблиски да го сторат. Па таква желба имал и Цакеде Питсо од Јужна Африка, кој одлучил на другиот свет да замине на поинаков начин. Како што …

Повеќе »

Започна парадата на дефолти ширум светот

Пишува: Дарко Тодоровски Идеалната светска финансиска и економска бура веќе започна да го зема својот данок. Светот никогаш порано во својата историја не се соочил со ваква идеална бура, која што го тресе светскиот финансиски систем и светската економија од темел. Светската економија е во длабока рецесија, светската трговија е …

Повеќе »

Започнува исплатата: Денес ќе добијат по 100 евра сите кои аплицирале за помош

Во Македонија и овој викенд е полициски час, додека во соседствто државите започнаа со реализирање на економските мерки, со цел да им се помогне на загрозените граѓани. Во соседна Србија од денес започнува исплатата од 100 евра во динарска противвредност, а ќе ја добијат сите граѓани кои се регистрирале преку …

Повеќе »

Поранешен македонски фудбалер ќе биде пратеник во Србија

Легендарниот фудбалер на Црвена Звезда и македонската репрезентација Бошко Ѓуровски почнува нова етапа во својот живот. На претстојните парламентарни избори во Србија, тој ќе биде кандидат за пратеник од коалицијата „Здрава Србија – подобра Србија“. „Како некој кој многу сака да патува по Шумадија и Златибор, региони познати по автентичниот …

Повеќе »

Милијардер раскажа: Работев како известувач и го шпиунирав претседателoт

Тој потврдил дека како тинејџер работел за министерството за внатрешни работи кое го привело поради тогаш релативно нови техники, хакирање податоци. Француски милијардер и косопоственик на новинската куќа „Монд“ Гзавиј Нијел изјавил дека за време на 80-те работел за известувачка служба и го шпиунирал дури и тогашниот претседател на Франција, …

Повеќе »

Грција ги објави протоклите за летување: Овие работи треба да ги знаете ако одите кај нив на одмор

План за управување со сомнителен случај на Ковид-19, потребно е да имаат сите хотели и туристички објекти во Грција, согласно здравствените протоколи од Министерството за туризам, додека пак хотелите со капацитет од 50 и повеќе соби, потребно е да изработат акционен план и индивидуални протоколи за секој дел од објектот …

Повеќе »

Починал од корона вирус, ама претходно добил kуpшум во глава

Државните службеници на американската држава Вашингтон признале дека има случаи во кои луѓето убиени со огнено оружје се сметаат за жртви на коронавирусот. Д-р Кејти Хачерсон, менаџер за статистика во Министерството за здравство на Вашингтон, изјави дека има случаи на починати запишани како жртви на корона, иако е очигледно дека …

Повеќе »

Уапсен поради мито еден од првите луѓе во борбата против епидемијата во Италија

Од луѓето кои се поставени на позиции најмногу да бидат внимателни и да раководат со крајно тешката ситуација, воопшто не се очекувало вакво нешто. Полицијата на Сицилија во четвртокот под обвинение за корупција уапсила здравствен функционер кој на италијанскиот остров бил задолжен за координација на борбата против епидемијата на коронавирусот, …

Повеќе »