четврток, 28 септември, 2023

СВЕТ

Започна нова голема војна: Гори небото над Карабах – најмалку 100 луѓе се убиени (ВИДЕО)

Она од што сите стравуваа во изминатите денови е нова голема војна, во која повторно војуваат две соседни земји. Азербејџан тргна силно против Ерменците во Нагорно-Карабах. Тие вчера објавија дека неговите вооружени сили започнале „локални антитерористички активности“ во регионот Нагорно-Карабах за да го вратат уставниот поредок со разоружување и принудување …

Повеќе »

Се степале двајца монаси на Света Гора – едниот завршил во болница, другиот е уапсен

Монах од Романија е уапсен откако, веројатно под дејство на алкохол, во манастир на Света Гора, физички нападнал монах од Белорусија, кој бил пренесен во болница, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Според информациите на солунскиот информативен портал „Вориа“ инцидентот се случил пред манастирот Хиландар, а караницата …

Повеќе »

Украина ја проби руската одбрана кај Бахмут: Уништени се најважните руски единици (ВИДЕО)

Украина соопшти дека нејзините сили го вратиле тактички важното западно село Клишчивка, што ја означува втората голема победа на Киев во контраофанзивата за три дена. „Денеска сакам особено да ги пофалам војниците кои чекор по чекор ѝ го враќаат на Украина она што ѝ припаѓа, поточно во областа Бахмут“, рече …

Повеќе »

Служба за безбедност: Група заговорници планира насилна промена на власта во Грузија

Група заговорници планира да организира немири за насилна промена на власта во Грузија, соопшти грузиската служба за државна безбедност. Службата наведува дека група луѓе кои дејствуваат на територијата на Грузија и надвор од нејзините граници планира да организира граѓански немири чија крајна цел, како што се наведува, е насилна промена …

Повеќе »

Се сретнаа Маск и Ердоган – турскиот претседател има специјално барање

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го покани извршниот директор на Тесла, Илон Маск, да изгради фабрика за електрични автомобили во Турција, јави Анадолија. Ердоган му го дал предлогот на Маск за време на состанокот во Турската куќа, облакодер во близина на Обединетите нации во Њујорк, објави турската државна новинска агенција …

Повеќе »

Градоначалникот на Њујорк денеска ќе го крене македонското знаме

Македонското државно знаме денеска ќе биде кренато во Њујорк откако градоначалникот Ерик Адамс ја прогласи оваа сабота, 16 септември, за ден на македонското наследство. Тој, заедно со македонската заедница во Њујорк, денес ќе го крене македонското знаме на настан во Менхетн, по повод 32 години од независноста на Македонија, јави …

Повеќе »

Цел свет во шок – Кадиров е во КОМА, има проблеми со здравјето: Потресни детали

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина ја потврди информацијата дека чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е во критична состојба, пренесува украинскиот портал Обозревател, додавајќи дека претходно негови извори од чеченската дијаспора соопштија дека Кадиров е во кома. Претставникот на Дирекцијата Андриј Јусов за споменатиот портал изјавил дека болеста …

Повеќе »

Русија нема да остане без одговор на непријателскиот чекор на властите на Северна Македонија, порача Захарова

„На 12 септември властите на Северна Македонија, без објаснување на причините, прогласија тројца дипломати на Руската Амбасада во Скопје за персона нон грата. Неодговорниот и непријателски чекор на властите на Северна Македонија нема да остане без одговор“, објави преку Х (Твитер) портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. …

Повеќе »

По скандалот со неговиот син, се огласи и Џо Бајден – еве го неговиот став

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека републиканците сакаат да го отповикаат за да ја блокираат владата. Бајден потсети дека екстремно десничарската републиканска пратеничка и сојузничка на поранешниот претседател Доналд Трамп, Марџори Тејлор Грин, првиот пат кога беше избрана во Конгресот, рече дека првото нешто што сака да направи е да …

Повеќе »

Синот на Џо Бајден обвинет на федерално ниво поради нелегално поседување оружје

Обвинителите го обвинија помладиот Бајден дека лажел за неговата употреба на дрога кога купил пиштол „колт кобра“, во продавница за оружје во Вилмингтон, Делавер, во октомври 2018 година Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џо Бајден, e кривично обвинет за неругаларно купување оружје. Тој се товари за три дела, а …

Повеќе »