четврток, 13 август, 2020

МАКЕДОНИЈА

Во истокот станува опасно: Венко ги соопшти најновите бројки

Во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 48-Куманово 21-Дебар 2-Штип 15-Прилеп 1-Струга 1-Битола 7-Кавадарци 9-Гостивар 4-Гевгелија 1-Струмица 4-Кочани 4-Пробиштип 2-Демир Хисар 1-Македонски Брод 4-Берово 1-Виница 7-Свети Николе 3-Кичево 5-Неготино 1 Починати се два пациенти, пациент од Скопје(88г.) во болнички …

Повеќе »

8.000 слики и видеа со детска поpнoгpафиja имале браќа од Битола

Основното јавно обвинителство Битола поднесе обвинителен акт против двајца браќа на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот се товари за продолжено кривично дело прикажување порнографски материјал на дете, додека двајцата како соизвршители сториле и кривично дело производство и дистрибуција на детска порнографија. Според извештајот објавен од ОЈО, …

Повеќе »

Најново инфо: На училиште ќе одат само ученици до трето одделение?

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова го предлага Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок со претставници на МОН, пренесува Сител. Преговорите за конечна одлука траат веќе неколку дена и во наредниот период ќе биде познато дали ќе биде прифатен овој предлог.

Повеќе »

Клиентите во ШОК: Една од најпознатите банки кај нас оди во стечај

Народната банка денеска ја одзеде дозволата за работа на Еуростандард банка – Скопје, соопшти на прес-конференција гувернерката Анита Ангеловска Бежоска. НБМ утре до надлежниот суд ќе достави предлог за отворање стечај на Еуростандард. Сите депозити, на 99,4 отсто од физичките лица ќе бидат исплатени во рамки на законските рокови. „Вложивме …

Повеќе »

Се откриваат имиња од идната Влада – ДУИ не го добива премиерското место, но затоа го добива МВР и Правда?

Политичките партии веќе разговараат за создавање на парламентарно мнозинство. Покрај за усогласување на изборната програма се преговара и за евентуалните имиња во ресорите што тие ќе ги водат. Бидејќи наголемо се шпекулира дека владејачката коалиција ќе ја сочинуваат СДСМ, ДУИ, Движењето Беса и ДПА, новинската агенција Журнал, неофицијално ги дознава …

Повеќе »

Настана тепачка помеѓу две семејства: Таткото на пoврeденотo детe заврши во полиција

Голема тепачка се случи пред Градската болница. Како што неофицијално дознава Фактор, тепачката настанала откако било со автомобил прегазено дете. Но, таткото на детето почнал да го тепа човекот што го прегазил.  Тоа било причина во болници да заврши и детето, но и оној што го прегазил, бидејќи и тој бил …

Повеќе »

ВО УЧК ВРИЕ: Се закануваат со повторување на 1998 и 1999 година!

Два настаниот ги разбрануваа страстите кај ветераните на УЧК во последните два дена, пишува порталот „Во Центар“ на познатиот новинар Васко Ефтов. Претседателот на организацијата на воените ветерани на УЧК, Хисни Гуцати, побара од премиерот на Косово, Авдулах Хоти, да стави крај на дијалогот со Белград или тој ќе се …

Повеќе »

Милосављевиќ: Да се стрела Апасиев, имам врски во Алфа, ние ќе пренесуваме

Само предлагам, не сум Зола па да обвинувам. Минатиот пат имав добра идеја профата да биде обесен, но јавноста не се согласи со мене. Сега велам, ајде да го стреламе. На плоштад, под Воинот на коњ, или пред Триумфалната – по избор на народот. Во стрелачкиот вод мора да биде …

Повеќе »

Температурниот топлотен шоk се враќa во Македонија пo ниските температури од утре се враќа вистинското лето во земјава

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи особено на североистокот. Во вторник ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне …

Повеќе »

Овие три мaкедoнсkи града рушат секакви рeкорди тука има најмногу заразени со kоронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, Битола-7, Охрид-4, Кавадарци-7, Гостивар-14, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Кочани-5, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-4, Свети Николе-3, Кичево-6, Неготино-1. Вкупната бројка …

Повеќе »
error: Content is protected !!