четврток, 28 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Вакво нешто не се памети: Двајца ранети Срби и побегнале на косовската полиција – еве што се случило

Најверојатно двајца Срби по конфликтот во селото Бањска во северно Косово, успеале да и побегнат на косовската полиција, пишуваат тамошните приштински медиуми, а истото го објави и српската агенција Бета. Имено, двајца ранети Срби се пријавиле во болницата во Нови Пазар, но не сакале да го откријат идентитетот и од …

Повеќе »

Доцна вечерва се огласи премиерот Димитар Ковачевски – порака до цела НАЦИЈА, порака до сите граѓани на Македонија

Фејсбук статус на премиерот Димитар Ковачевски: Со голема загриженост ја следиме ситуацијата во Косово, и сме во постојана комуникација и координација со нашите сојузници и стратешки партнери. Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на …

Повеќе »

Владата уверува: Институциите будно ја следат состојбата – Македонија е безбедна

Врз основа на информациите кои се споделени помеѓу безбедносно разузнавачките служби во Република Северна Македонија како и информациите добиени од службите на нашите сојузници во НАТО алијансата, ве информираме дека не постојат индиции кои укажуваат на нарушување на безбедноста во Република Северна Македонија, велат од Владата за МИА, во врска …

Повеќе »

Трагедија ја потресе вечерва Македонија – се случи двојно убиство, ова се деталите

Од СВР Струмица информираа дека вечерва околу 19 часот полициски службеници го лишиле од слобода В.Г. кој пред влез од куќа во Гевгелија со пиштол пукал кон неговиот брат и снаа, кои починале на лице место. Шеесет и деветгодишниот В.Г. од Гевгелија се сомничи дека вечерва ги убил брата си …

Повеќе »

Вучиќ доцна вечерва се огласи за прв пат: Ја спомна и Македонија – ОВА мора да го знае цел живот

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста на прес-конференција во врска со полицискиот напад на Косово во Бањска. – Им се извинувам на граѓаните на Србија што не можев да им се обратам порано. Од 1999 година немаме контрола над Косово и Метохија и ни требаше долго …

Повеќе »

Вонредно обраќање доцна вечерва на МНР: Во хаосот на Косово има седум македонски државјани, меѓу кои и дете

МНР информира дека седум државјани на Македонија, од кои едното од нив дете, се сместени во хотел, во непосредна близина на манастирот каде е извршен вооружен напад врз косовските полициски сили. МНР информира дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е информација за …

Повеќе »

ВОНРЕДНО: Шест лица и едно дете, македонски државјани заглавени меѓу престрелките во Бањска

Група македонски граѓани се исто така заглавени во српското село Бањска, каде цел ден трае вооружебниот судир помеѓу сѐ уште непозната група и косовската полиција. Тие се обратија до редакцијата на Телма, барајќи помош за нивно извлекување од селото. Велат дека се многу исплашени затоа што ситуацијата од час во …

Повеќе »

Детали за настанот кој ја потресе Македонија: Родителите на 11 месечното бебе тврдат дека со повредите се здобило во градинка (видео)

Жители на населбата Шуто Оризари пријавиле тешки повреди на нивното 11-месечно бебе за кои тврдат дека ги добило за време на престојот во градинката 8-Април во Шуто Оризари. Таткото на бебето за телевизија „24“ вели дека бебето било само дваипол часа во градинката и за тој период добило видливи повреди …

Повеќе »

(Видео) На Сицилија во исто време пламтат пожари и паѓа град, стотици евакуирани – има и МРТВИ

Италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои ги зафатија областите Палермо и Месина, во северниот дел на островот. Две лица загинаа во шумските пожари кои беснеат во северниот дел на Сицилија. Силниот ветер и високите температури го отежнуваат гаснењето на пожарот. Стотици туристи се евакуирани од хотелот во …

Повеќе »

Во Хрватска откриен токсичен пестицид кај пиперки увезени од Македонија

Токсичен пестицидот е откриен кај црвени пиперки во Хрватска, кои биле увезени од Македонија, јавуваат хрватските медиуми. Станува збор за пестицидот „форметанат“, којшто како ефикасен инсектицид се користи во производството на овошје и зеленчук. Но, пестицидот e забранет во Европската Унија поради сомневање дека може да влијае на здравјето на …

Повеќе »