среда, 6 декември, 2023

ЦРНА ХРОНИКА

ТРАГЕДИЈА: 29 годишно момче почина на лице место откако се заби во ѕид – трагична несреќа кај Винковци

Млад човек загина рано утрово во тешка сообраќајна несреќа во Винковци, извести полицијата. Од очевидец на сообраќајната несреќа е утврдено дека 29-годишно момче од Осиек во вторникот околу 03.30 часот управувал автомобил со осијечки регистарски таблички. „Со пристигнувањето на кривината каде што сообраќајниот знак го означувал задолжителниот правец на движење …

Повеќе »

Тажна вест стигна вечерва од Охрид: Почина поранешниот градоначалник

Никола Матлиески Пашата го водеше Охрид во еден мандат од 1996 до 2000 година. Тој беше и успешен стопанственик во златните времиња на ЕМО и стопанството во Охрид. Во 89-та година од животот почина Никола Матлиески Пашата, поранешен градоначалник на Општина Охрид и стопанственик, објави порталот ohridnews. Посмртните останки на …

Повеќе »

Девојче продадено за 3 милиони динари: Страшни детали за групата од Србија која се занимавала со трговија и експлоатација на деца

Петчлена криминална група е уапсена поради сомнение дека сторила кривично дело , трговија со луѓе, а според неофицијални информации, со експлоатација на деца, се стекнале со најмалку 4,5 милиони српски динари, пренесува Нова.рс. Осомничените Зорица М.(61), Јелица М.(42), Никола М.(26), Милан А.(48) и Антонио Р., предводен од Никола Т.(42), кој …

Повеќе »

Десетгодишно момче прегазено на Пластичарска, почина во Ургентниот центар – возачот избегал, полицијата веднаш го уапси

Скопје одново го потресе трагедија на улиците. Коловозот на булеварот „Никола Карев“ попладнево е местото кадешто животот го загуби 10-годишно момче. Несовесен возач, пречекорувајќи ја брзината, удрил директно во малолетникот. Возачот со своето возило марка Мерцедес го напуштил местото на несреќата додека околните минувачи се обидувале да и помогнат на …

Повеќе »

Ин мемориам: Почина проф. д-р Витомир Мицев

Денеска по кратко боледување почина проф. д-р Витомир Мицев, еден од основоположниците на македонската психијатрија и психотерапија, поранешен претседател на Македонското лекарско друштво и на Македонската психијатриска асоцијација. Проф. д-р Витомир Мицев е роден 1940 година во Белград, образованието го завршува во Cкoпje, а специјализира во Лондон. Библиографијата на проф. …

Повеќе »

Доцна вечерва нуркачите на Тигар го пронајдоа давеникот во Дојран – ова се деталите

Нуркачите од САЕ Тигар на МВР пред малку го пронајдоа телото на удавениот штипјанец и го извлекуваат на брегот на Дојранското Езеро. Веста ја соопштија од МВР, откако по неколкучасовна потрага телото на удавениот штипјанец на 42 годишна возраст беше лоцирано во водите на Дојранско Езеро. Несреќата се случи денеска …

Повеќе »

Познат идентитетот на Македонецот кој беше застрелан во Србија – се знае и што барал таму во времето на престрелката

Две млади момчиња се ранети во престрелка што се случила вечерва околу 19:40 часот во населбата Врачар во Белград. Како што дознава Телеграф.рс, во престрелката биле ранети А.П.(26) кој веќе и е познат на полицијата поради бројни кривични дела и Д.Л.(21), државјанин на Македонија. Непознат напаѓач, кој е во бегство, …

Повеќе »

Македонски државјанин загина во тешка сообраќајна несреќа во Врање

Македонски државјанин загинал во тешка сообраќајна несреќа која се случила вчера вечерта на улицата „Партизански пат“ во Врање, јавија српски медиуми. Од полицијата велат дека сè уште не се познати околностите под кои дошло до несреќата. Според неофицијални информации на српските медиуми автомобилот со регистерски таблички од Македонија излетал од …

Повеќе »

ВЕСТА ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ПРОШИРИ БРЗО – П0ЛИЦИЈАТА ТPAГА ПО ДЕТЕТО, ПРИЈАВЕН ЗА ИСЧЕЗНАТ МАЛОЛЕТНИК од Јавна установа за згрижување деца

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОСЛЕ РЕКЛАМАТА: ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОСЛЕ РЕКЛАМАТА: ВЕСТТА ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ПРОШИРИ БРЗО – П0ЛИЦИЈАТА ТPAГА ПО ЛИЦЕТО На 19.03.2023 во 08:00 часот во Полиц иската станица Карпош, од Јавна установа за згрижување деца било пријавено дека од установата се оддалечил нивниот штитеник Р.Ѓ.(17), кој и претходно се оддалечувал …

Повеќе »

Вработена во Фондот за пензиско аплицирала за брзи кредити во име на друго лице

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против М.Џ. од Виница, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во периодот од 28.04.2020 до 21.09.2022, пријавената – вработена во Фондот на пензиско и инвалидско осигурување – Виница ги злоупотребила своите работни …

Повеќе »