понеделник, 25 октомври, 2021

ЗАБАВА

НАСА ја планира во февруари првата мисија од програмата за ВРАЌАЊЕ НА МЕСЕЧИНАТА

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека планира да ја започне својата мисија „Артемида еден“ во февруари. Тоа го означува почетокот на американската програма за враќање на мисии на Месечината. Мисијата првично беше планирана да биде до крајот на оваа година. Тоа ќе го означи вистинското лансирање на програмата Артемис со …

Повеќе »

(ФОТО) НА АЕРОДРОМ ОТКРИЛЕ ДЕКА БАГАЖОТ Е ПОТЕЖОК 3 КИЛОГРАМИ – ЕВЕ ШТО ПРОНАШЛЕ ВО КУФЕРОТ

Двојка од САД која отиде на пат доживеа големо изненадување уште на аеродромот. Имено, кога им бил измерен багажот, сфатиле дека еден куфер е три килограми потежок отколку што треба. Бидејќи не сакаа дополнително да платат, решија да го отворат за да видат што е толку тешко внатре и да …

Повеќе »

Дали Фејсбук го менува името?

Гигантот на социјалните мрежи Facebook Inc. (FB.O) планира да се ребрендира под ново име следната недела, објави во вторникот The Verge, повикувајќи се на добро информирани извори. Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг планира да разговара за промена на името на годишната конференција на компанијата на 28 октомври, но тоа …

Повеќе »

НЕВЕРОЈАТНО, НО ВИСТИНИТО: Албанија следната година ќе лансира сателити во вселената

Премиерот Еди Рама објави дека Албанија следната година ќе ги лансира своите први сателити во вселената, во соработка со компанијата на Илон Маск, „СпејсЕкс“. „Албанија во орбитата, неверојатно, но вистинито“, вели Рама во видеото објавено на социјалните мрежи. Првиот албански сателит наречен „Албанија 1“ ќе биде испратен во вселената во …

Повеќе »

Илон Маск на чекор да стане ПРВИОТ БИЛИОНЕР на светот

Илон Маск, извршен директор на Tesla, може да стане првиот билионер на светот благодарение на неговата компанија SpaceX, смета аналитичар на компанијата Морган Стенли. Маск веќе е најбогатиот човек во светот со имот вреден 241 милијарда долари. Најголем дел од тоа и должи на својата компанија Тесла, која произведува електрични …

Повеќе »

Балкански рис снимен во Националниот парк „Галичица“

Млада единка на загрозениот вид балкански рис е фотографирана на специјално поставените фотографски апарати наменети за следење на активностите на срните во Националниот парк „Галичица“. Станува збор за мошне убава и јасна фотографија на млад примерок на рисот, што се помалку го има во нашите шуми. Андон Бојаџи, раководителот на …

Повеќе »

Отворање на ноќните клубови од СЛЕДНИОТ ВИКЕНД – Дали е ова ПРАВИЛНО? Газдите бараат исполнување на барањата

Сопствениците на ноќни клубови во земјава вечерва од состанокот во Штип најавија граѓанска непослушност и дека доколку Владата остане глува на нивните барања за отпочнување со работа, самоиницијативно ќе ги отворат клубовите од наредниот викенд. На состанокот присуствуваа претставници на 20 ноќни клубови. Горан Арсовски, претставник на Здружението на ноќни …

Повеќе »

ЕВЕ КАКО ДА ПРОНАЈДЕТЕ ЗЛАТО БЕЗ ДЕТЕКТОР: Во Македонија се претпоставува дека ИМА НАД 250 ТОНИ

Научници откриле дека некои видови дрвја можат да послужат како показатели за местата каде има големи наоѓалишта на злато. Според студијата објавена во списанието „Nature Communications“, откритието треба да го олесни пронаоѓањето на подземни наоѓалишта на непристапни места. Д-р Мел Линтерн, геохемичар од австралиската асоцијација за научни и индустриски истражувања …

Повеќе »

НАЈНОВ МОДЕН ТРЕНД: Градник за лов на маж – Необичен јапонски изум

Јапонската компанија за долна облека Triumph International дизајнираше градник за лов на сопруг. Образложението за овој необичен изум е дека „Триумф“ се обидува да ја подигне свеста за неуспешната стапка на бракови во Јапонија, бидејќи податоците од јапонската влада покажуваат дека 57% од Јапонките под 34-годишна возраст остануваат немажени. Градникот …

Повеќе »

ДЕНЕСКА Е ЗНАЧАЕН ПРАЗНИК: ОВИЕ две работи никако НЕ СМЕЕТЕ да ги направите

Денеска се празнува Свети Киријак Отшелник, овој православен празник особено го поврзуваат неколкуте обичаи поврзани за есента и доаѓањето на зимата. Според традицијата, секогаш е сончев ден на овој празник, или барем еден дел е таков. Затоа луѓето го нарекуваат овој празник касно лето кои означуваат неколку топли денови кои …

Повеќе »
error: Content is protected !!