ЕКОНОМИЈА

Просечната нето ПЛАТА во март 31.080 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март годинава, изнесува 31.080 денари и во однос на март лани е зголемена за 10,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Финансиски дејности и дејности …

Повеќе »

СДСМ: ПЛАТИТЕ РАСТАТ ВО СИТЕ СЕКТОРИ и за време на криза

Со СДСМ, дури и во најголема светска економска криза, платите растат постојано, во сите сектори. СДСМ го исполни едно од најважните изборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари. Минималната плата веќе ја зголемивме на 18.000 денари, што е двојно повеќе во однос на времето на режимот на ВМРО-ДПМНЕ кога …

Повеќе »

Нов ЦЕНОВЕН ШОК од 1 ЈУНИ: Се УКИНУВА замрзнувањето на ЦЕНИТЕ на прехрамбените производи, не очекува најтешка зима

Владата ги прави последните анализи, кои мерки за спас од енергетската и економската криза ќе продолжат по 31 мај. Според најавите на премиерот Ковачевски се разгледуваат повеќе опции, но замрзнување на цените и натаму не е во игра. За помалку од две недели завшрува важноста на мерките со кои основните …

Повеќе »

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,80 % во однос на одлуката од 16.05.2022 година. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство не …

Повеќе »

Следниот месец нова цена на струјата

Од следниот месец нова цената на струјата, пренесува ТВ Телма. Дали, и за колку ќе порасне, енергетските компании се уште пресметуваат. Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски вели дека до крајот на месецов компаниите имаат рок да ги достават пресметките на трошоците до комисијата, по што ќе …

Повеќе »

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги соопшти дека донела одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,13 отсто во однос на одлуката од 9 мај. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-) се намалуваат …

Повеќе »

Внимавајте: Хакерите „ЗЕМААТ“ пари од вашата сметка, за трансакции кои НЕ СТЕ ГИ НАПРАВИЛЕ

Во саботата на 2 април ја добил првата порака дека од сметката му се одбиени 29,99 евра. Наскоро следеа уште неколку за истата сума. „Злоупотребата на пари на мојата сметка се случуваше за време на викендите – кога не можете да одите на шалтер во банка, кога е тешко да …

Повеќе »

Битиќи СПОДЕЛИ важни информации за ЦЕНИТЕ И ЗАЛИХИТЕ НА МАСЛОТО ЗА ЈАДЕЊЕ: Можни се мали зголемувања на цените, залихи има доволно да се преброди кризниот период

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска изјави дека домашните компании кои произведуваат масло за јадење имаат залихи за месец до месец и половина. Според Битиќи, со дополнителните количини и мерката за отстранување на увозните давачки за сончогледовото масло за јадење ќе има доволни количини за да се преброди кризниот …

Повеќе »

СДСМ: Ги помагаме и земјоделците, нови 250 милиони денари финансиска поддршка

СДСМ продолжува со вистинска грижа за земјоделскиот сектор и за сите земјоделски гранки подеднакво. Се воспоставува Интервентен фонд за земјоделство со 250.000.000 денари наменети за земјоделците кои се соочуваат со потешкотии во производството. Фондот предвидува 120.000.000 денари директна поддршка за набавено вештачко ѓубре за производителите на пченица и јачмен, односно …

Повеќе »

Чекајќи да купи ПОЕВТИНО масло за јадење, постар маж 3АГИНА во Бургас – Во Македонија масло за јадење ИМА, уверуваат надлежните

Чекајќи во редица за да купи масло за јадење во продавница, седумдесет и четиригодишен маж загина во Бургас, јавуваат медиумите во Бугарија. Тој загинал додека чекал во редица за масло во еден од поголемите маркети во комплексот каде маслото било на промоцијата. Според информациите од Бугарија, човекот по долго чекање, …

Повеќе »
error: Content is protected !!