понеделник, 19 април, 2021

ЕКОНОМИЈА

Од денес можете ДА АПЛИЦИРАТЕ ЗА СУБВЕНЦИИ за велосипеди и тротинети: Средствата ќе се доделуваат по принципот „прв дојден – прв услужен“

Градот Скопје денеска ги објави повиците за доделување субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети во 2021 година. Аплицирањето на овие повици ќе биде онлајн. Граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен велосипед или електричен тротинет од почетокот на годинава, поточно од 1 јануари 2021 година. Средствата што …

Повеќе »

СПЕЦИЈАЛЕН ПОПУСТ во ХОТЕЛИТЕ во Охрид и Струга за граѓаните на оваа соседна земја

Хотелите во Охрид и Струга ќе понудат поевтини резервации за туристи од Србија до 20% од мај до октомври, во зависност од должината на престојот, соопшти Здружението на хотелиери (ХОТАМ). Целта на хотелиерите е да ги охрабрат српските туристи да го поминат својот летен одмор на Охридското Езеро, или да …

Повеќе »

Изгласан ПЕТИОТ ПАКЕТ МЕРКИ, гласаа и двајца пратенци болни од Ковид-19 од посебни кабини

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за финансиска поддршка на физички лица кои вршат самостојна дејност погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот ковид-19, за месеците февруари и март 2021 година, Законот за финансиска поддршка на работодавачите …

Повеќе »

НОВИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот на 400.000 долари оваа година?

Пред два дена, њујоршката агенција Блумберг го објави својот месечен број „Проспекти на криптовалута“, кој се занимава со раст на побарувачката на биткоин. Според магазинот „Биткоин“, извештајот е неверојатно „биковски“ (пазарот на бикови е период во терминологијата на берзата кога цените претежно растат), особено кога ќе се земе предвид дека …

Повеќе »

По 22 години се зголемуваат платите на Шумската полиција

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа на својот Фејсбук профил објави дека после 22 години, конечно денеска шумските полицајци добиле 30 отсто повисока плата. „Неодамна, го потпишавме Колективниот договор со кој се уредуваат, статусот, правата, обврските и одговорностите во врска со работниот однос на вработените во Министерството за …

Повеќе »

Битиќи најави мерки за затворените угостителски објекти

Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки, најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи во објава на Фејсбук. -Во моментов разгледуваме неколку модели кои ќе се базираат на покривање на дел од остварените приходи …

Повеќе »

Од среда ЦЕЛОСНА забрана за работа на угостителските објекти: Да не се прават дополнителни залихи, поддршката на секторот ќе продолжи и во наредниот период

Почнувајќи од 7 април 2021 (среда), сите угостителски објекти (кафеани, ресторани, барови, клубови) ќе имаат целосна забрана за гости/посетители.  Оваа мерка, како што денеска одлучи Владата на Северна Македонија, по предлог на Комисијата за заразни болести ќе важи до 20 април 2021 година (среда), објави министерот за економија Крешник Бектеши …

Повеќе »

Десет проценти од фирмите не исплатиле февруарска плата поради блокадата на економските мерки во Собранието

Десет отсто од фирмите, вклучувајќи ги и самостојните вршители на дејност, не успеале да им исплатат плата на вработените, соопшти директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска. За овој месец, прифатени се 63.948 пресметки од компаниите и самостојните вршители на дејност, а 6.888 работодавачи немаат исплатено плата, односно …

Повеќе »

Битиќи: Ќе работиме да ја зголемиме МИНИМАЛНАТА ПЛАТА НА 18.000 ДЕНАРИ

Минималната плата сè уште не е достоинствена и кога економските услови ќе бидат добри ќе работиме да ја зголемиме и до 18.000 денари, но сега не е моментот. Само пред три години минималната плата беше 8.500 денари во одредени сектори, а 9.000 во сите сектори. Денеска е 15.194 денари и …

Повеќе »

Се ЗГОЛЕМУВА минималната ПЛАТА, недела ќе биде НЕРАБОТЕН ден, работниците во трговските центри ќе имаат и ДВОЈНА дневница и СЛОБОДЕН ден

Економско социјалниот совет (ЕСС) на денешната седница, со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, ја утврди висината на минималната плата, во согласност со Законот за минимална плата, кој предвидува нејзино усогласување во март секоја година. Висината на минималната плата ќе се покачи за 1,7 проценти и …

Повеќе »
error: Content is protected !!