петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

Поскапуваат горивата, ова се новите цени

Поскапуваат горивата од вечерва на полноќ, соопшти Регултаротна комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР 95 се зголемува за 1 денар, и од утре ќе чини 82,5 денари по литар. Цената на ЕУРОСУПЕР 98 се зголеува за 1 денар и ќе чини 84,5 денари по литар. Раст на цената и на …

Повеќе »

ОД ПОЛНОЌ НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,98% во однос на одлуката од 24.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во …

Повеќе »

ДОБРА ВЕСТ: Преку постојан раст на пензиите и воведување на социјални услуги го унапредуваме квалитетот на живот на граѓаните, изјави Тренчевска

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во емисијата Трето доба на Македонската телевизија зборуваше за политиките и мерките кои Владата и Министерството за труд и социјална политика ги креираат и реализираат за подобрување на квалитетот на живот на ранливите категории на граѓани, вклучително и повозрасните граѓани. „Градењето на …

Повеќе »

Бектеши: Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да биде над 33 денари

-Во вторник ќе се замрзне цената на лебот и нема да изнесува над 33 денари, и за белиот и за полубелиот леб. Ова е само прв чекор од производите чии цени ќе бидат замрзнати, одлучи Владата. Ќе следат и нови одлуки, а се прават анализи и за цените на тестенините. …

Повеќе »

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,50% во однос на одлуката од 20.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување …

Повеќе »

ПАДНА ОДЛУКА: Поскапуваат горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,92% во однос на одлуката од 13.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување …

Повеќе »

Бензинот поевтинува, а дизелот поскапува – Ова се новите цени на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 08.02.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 81,50 ден/лит, додека …

Повеќе »

ДОБРА ВЕСТ: Значително намалување на цените на горивата – Ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,16% во однос на одлуката од 6.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Значајно поевтинување на горивата од полноќ – ова се новите цени

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два денари за литар, а цената на дизел горивата се намалуваат за 1,5 денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67 отсто. Новата малопродажна цена …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Ова се новите цени на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,08% во однос на одлуката од 30.1.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во …

Повеќе »