петок, 29 септември, 2023

ЕКОНОМИЈА

РКЕ ОДЛУЧИ: Поскапуваат горивата од вечерва на полноќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на цените на сите горива од вечерва на полноќ. Цената на ЕУРОСУПЕР-95 се зголемува за 1 денар, и ќе изнесува 80 денари за литар. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 се зголемува за 1,5 денар, и ќе изнесува 82,5 денари. Поскапува и дизелот за 1 …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Ова се новите цени на горивата по полноќ

РКЕ реши и ги објави новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,00 денари/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалува за 0,50 денари/литар. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Поскапуваат горивата – ова се новите цени

ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! ВЕСТА Е ВЕДНАШ ПОД РЕКЛАМИТЕ! Поскапува бензинот еуросупер за 2 денари од литар, со што сега ќе зинесува 79 денари од литар. Додека пак Еуросупер -98 и дизелото поскапуваат за 1,50 денари и сега литар 98-ка ќе чини 81 денар, …

Повеќе »

СДСМ СО ДОБРА ВЕСТ: Нов раст на минималната плата и повисоки пензии за сите 330.000 пензионери

„СДСМ и во новата 2023 година продолжува со успешните економски мерки и политики, со постојана грижа за македонската економија и македонските граѓани. Веќе во март месец, следува покачување на пензиите помеѓу шест и седум отсто за сите 330.000 пензионери.“, стои во соопштението на СДСМ. „Создадени се услови за ново зголемување …

Повеќе »

Влада: Изминатото деноноќие произведени 17.454 MWh електрична енергија

Изминатото деноноќие произведени 17.454 MWh електрична енергија и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи АД ЕСМ на 01.01.2023 година произведе 17.454 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 12.781 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк …

Повеќе »

Битиќи: АКО Е ПОТРЕБНО ќе ги замрзнеме цените и ќе креираме нови мерки за најранливите категории

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска најави дека ако е потребно ќе ги замрзнат цените на одредени производи, како и дека ќе креираат мерки за помош на најранливите категории граѓани и по март следната година кога истекуваат постојните. -Иако се залагам за целосно либерализирана пазарна економија, ако е потребно …

Повеќе »

РКЕ ОДЛУЧИ: Овие се новите цени на горивата по полноќ

Состанокот на РКЕ заврши и падна одлука за нови цени на горивата, кои ќе важат од вечерва по полноќ. Бензините се зголемуваат за еден денар, додека дизелот ќе поевтини за еден денар. Бензинот БС-95 поскапува за еден денар и ќе се продава за 77 денари за литар од полноќ, додека …

Повеќе »

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: Владата најави ПРЕДВРЕМЕНА ИСПЛАТА на декемвриските пензии – Еве кога започнува исплатата

На седницата, на предлог на Министерството за труд и социјална политика е усовена Информацијата за исплата на пензиите за месец декември 2022 година и е задолжен Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 26.12.2022 година. Се препорачува …

Повеќе »

Поскапува дизелот, цената на бензините останува иста

-Цената на дизел горивото и на екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ се зголемува за половина денар по литар, а мазутот поевтинува за 0,137 денари за килограм, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените …

Повеќе »

Битиќи: Му помагаме на приватниот сектор, но и тој да одговори соодветно

Владата прави компромиси и му помага на приватниот сектор, но и тој треба да одговори соодветно, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во коментар на реакциите дека во услови на криза е дополнителен трошок обврската за двојазични етикети којашто е во сила со новиот Закон за заштита на …

Повеќе »