УРЕДНИК

Млад човек пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел е студент кој напорно работи во една фабрика во градот Гринсборо, САД. Иако нема многу пари, тогај ниту во еден момент не помислил да стори …

Повеќе »

Започна парадата на дефолти ширум светот

Пишува: Дарко Тодоровски Идеалната светска финансиска и економска бура веќе започна да го зема својот данок. Светот никогаш порано во својата историја не се соочил со ваква идеална бура, која што го тресе светскиот финансиски систем и светската економија од темел. Светската економија е во длабока рецесија, светската трговија е …

Повеќе »

Македонец женет во Србија: Отворете ги границите, сакам синот да ги види баба и дедо

Долго време размислував дали воопшто ќе вреди да коментирам, да напишам и некој само немо да прочита, а потоа да премине на друг текст. Се мислев, но потоа одлучив – ако ништо друго, барем маката на душата ќе се намали, едноставно ќе си кажам се што ми лежи на срцето. …

Повеќе »

И пратив писмо на љубовницата на маж ми: Драга Дијана

Драга Дијана! Немој да се изненадиш што го знам твоето име. Пред се, сакам да ти кажам дека за ова писмо мојот сопруг воопшто не знае дека ти го праќам. Се е едноставно: неколку случајно не-избришани пораки во телефонот, чудни повици во текот на ноќта, неговите итни непланирани работни патувања …

Повеќе »

Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

Пандемијата поради корона вирусот го „затвори“ цел свет, направи многу промени во начинот на живеење и функционирање на луѓето, а од таму доаѓа и прашањето: „Која професија ќе биде најпотреба по крајот на пандемијата?“ Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави …

Повеќе »

Македонка ја срушила рампата на бугарската граница и им бегала на полицајците до Ќустендил

Триесет и деветгодишна македонска државјанка ѝ создала огромни проблеми на бугарската полиција кога со својот автомобил преминала преку граничниот премин Гуешево без дозвола од надлежните органи, соопшти Јавното обвинителство во Ќустендил, пренесе БГНЕС. Како што објави бугарската Агенција, таа ја искршила рампата, а не го запрела возилото ниту за проверка, …

Повеќе »

Рубикон е поминат, за Кина и САД нема враќање назад

Пишува: Дарко Тодоровски Мајк Помпео, државниот секретар на САД изјави дека КОВИД-19 е вештачки создаден во воената лабораторија во Вухан. Изјави и дека САД „поседуваат докази“ но одби да ги сподели со јавноста. Претходно и претседателот Трамп изјави дека вирусот е создаден вештачки, но не представи никакви докази. Пред неколку …

Повеќе »

Ова се последните зборови на татко, кој своето срце го подари на неговиот син, чие време истекуваше

Зборовите на храбриот татко се обвиткани во силни и бројни емоции, тие се вистински и неверојатно срцепарателни. На видеото при кое се претставени зборовите на таткото, зборува актерот Луис Сандерсон, кој истото го снимил за еден кастинг. На синот итно му била потребна трансплантација на срце, бидејќи во спротивно не …

Повеќе »

Е ова е патриот: Средношколка од Австралија собира пари за реконструкција на медицинското училиште во Битола

Oткако на училиште добиле задача да направат проект кој треба да го направи светот подобро место, средношколката Медисон Ристевски од Австралија која е со македонско потекло од мариовските села, решила да се фокусира на Средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола. За таа цел започна да собира пари за …

Повеќе »

ВИДЕО: Ќе останете без збор – „Ја излези Ѓурѓо“ во изведба на Амира Медунјанин во Арена во Пула

Врвнатата вокалистка Амира Медунјанин со оркестарот Вечерња љубав во пулска Арена ја изведоа познатата македонска песна „Ја излези Ѓурѓо“. Амира Медунјанин е вокалистка, хуманитарец и глобален амбасадор на културата и мизиката на Босна и Херцеговина и поширокиот регион на западен Балкан. На следното видео проследете го прекрасниот настап на Медунјанин …

Повеќе »