петок, 29 септември, 2023

СПОРТ

Се приклучуваат нови спонзори на шампионскиот тим: Борко Ристовски договори супер соработка и со Шпаркасе

Добрите резултати на РК Вардар1961 сезонава, и позитивните ветришта што дуваат во клубот влијаат и на зголемувањето на бројот на компании кои се приклучуваат во постигнување на врвни резултати. Од денеска нов член на семејството на РК Вардар е Друштвто за лизинг ШПАРКАСЕ ЛИЗИНГ. Компанијата што повеќе од десет години …

Повеќе »

Надал: Ѓоковиќ ќе беше фрустриран ако не е рекордер

Шпанската ѕвезда Рафаел Надал, вториот најтрофеен тенисер на сите времиња ги налити сите навивачи на неговиот голем ривал Новак Ѓоковиќ во интервјуто за „Мувистар плус“ околу рекордите кои ги поставува српската ѕвезда, моментно светски број еден. Ѓоковиќ е најтрофеен тенисер со 24 гренслемови, два повеќе од Надал, четири од веќе …

Повеќе »

Никогаш не го отпишувајте Вардар, е порака од Борко по победата на дербито

Екипата на Вардар вторпат во десетина дена го победи актуелниот шампион Еурофарм Пелистер и покажа дека има тим за враќање на титулата во свои раце. Вардарци на 6 септември во Струмица го совладаа битолскиот тим со 30:26 и го освоија трофејот во Супер Купот. Екс првакот на Македонија денес во …

Повеќе »

(ФОТО) ШОК од С. Арабија: Еден од најдобрите светски фудбалери се затрул со храна – се бори за живот

Поранешната ѕвезда на Манчестер сити, Ријад Марез пред десетина дена имаше венчавка, па во средата играше пријателски натпревар за Алжир, а сега се бори за неговиот живот откако се отрул со храна. Медиумите од Саудиска Арабија пишуваат дека фудбалерот на Ал Ахли се отрул со храна во еден ресторан по …

Повеќе »

Борко Ристовски си ја отвори душата: Откри многу работи поврзани со Вардар, кои малкумина ги знаат – упати и јасна порака

По години поминати на терен исполнети со клупски и репрезентативни радости, успеси па и тагувања, и многу испотени дресови, спортска кариера на Борко Ристовски продолжува повторно во ракометот, но во функција на Извршен директор во Вардар. Во намерата да се направи успешно стабилизирање, и играчки и финансиски, Ристовски e една …

Повеќе »

Познати имињата на 4 фудбалери на Реал Мадрид – кои со лисици на раце завршија во притвор, осомничени се дека силувале малолетничка

Четворица млади фудбалери на Реал Мадрид се уапсени утрово, под сомнение дека поседувале и споделиле видео од сексуален однос со малолетничка, пишува шпанскиот весник El Confidencial. Наводно, мајката на малолетното девојче отишла во полиција да го пријави случајот откако снимката стигнала до неа. Шпанија се уште е во шок по …

Повеќе »

Кога се работи со љубов, има резултати: Борко Ристовски обезбеди уште еден спонзор за РК Вардар

По освојувањето на двата трофеи пред почетокот на натпреварувачката сезона, на турнирот во Струга и на Супер Купот во Струмица каде триумфираше РК Вардар1961, се зголеми и бројот на пријатели, поддржувачи и спонзори на „црвено-црните“. Нов пријател на РК Вардар 1961 е позната македонска компанија ПЕКАБЕСКО. Оваа компанија во приватна …

Повеќе »

Каква болка за соседите: Србија остана без злато на СП – Германците се радуваат на голема победа

Кошаркарската репрезентација на Германија е освојувач на златниот медал на СП во кошарка, победувајќи ја Србија во финалето со 83:77. Првиот дел заврши нерешено, 47:47. Како одлучувачка се покажа 3/4 во која Германија 22:10. Иако успеа Србија да намали, немаше сили за комплетен пресврт во последните 10 минути. Во последните …

Повеќе »

Ривали на терен – џентлмени во однесувањето: Ристовски и Стерјев со порака пред Супер купот (ФOTO)

Струмица и салата „Парк“ ќе бидат домаќини на шестото издание на Супер Купот, а за трофејот ќе се борат Вардар и Еурофарм Пелистер, пренесе 24ракомет. Претседателот на шампионот, Зоран Стерјев и извршниот директор на освојувачот на Купот, Борко Ристовски, пред наптреварот упатија порака дека за разлика од претходната сезона овојпат …

Повеќе »

Супер трансфер: Кристијан Велиновски од струмичка Брера замина во Азербејџан

Македонскиот фудбалски тим Брера Струмица или на многумина позната и како Академија Пандев, направи уште еден одличен трансфер на играч од својот тим. 24-годишниот офанзивен фудбалер, Кристијан Велиновски својата кариера ќе ја продолжи во Азербејџан, во тимот на Сумгајит, кој има амбиции за излез во Европа на крајот од сезоната. …

Повеќе »