ЦРНА ХРОНИКА

Директорот поднесе морална оставка: МВР и ОЈО го истражуваат скандалот во „25 мај“

Директорот на домот „25 мај“, Стевчо Соколовски поднесе морална оставка од позицијата директор на Заводот за згрижување на деца со воспитно социјални проблеми. Оваа информација ја споделија од министерството за труд и социјална политика, од каде исто така најавуваат дека МВР и ОЈО веќе преземаат мерки, со цел да се …

Повеќе »

ФОТО: Се појавија моменти од страотната сообраќајна несреќа кај Ропотово, каде загинаа две лица

Во сообраќајна несреќа во саботата во 11 часот, на патот Прилеп – Македонски Брод, во близина на селото Ропотово загинаа две лица, додека три се повредени. „Во несреќата на самото место починале З.В. (66), сопатничка во возилото “Лада самара“, како и возачот на патничкото возило “Мерцедес“ М.М. Исто така во …

Повеќе »

МВР со детали за пукањето во Бутел: физичка пресметка, која заврши со четворица повредени

Вербална расправија, па физичка пресметка, за на крај се да заврши со пукање. Инцидент во Бутел кој можел да заврши и со трагичен крај, на крај поминал само со четири повредени лица. Од МВР информираа дека денес околу 15 часот на улицата „Бетовенова“ во Скопје, најверојатно поради нерасчистени имотно-правни односи …

Повеќе »

Страшна сообраќајка кај Долнени: Двајца мртви, тројца повредени

Денес околу 10 часот и 55 минути се случи голема трагедија на регионалниот пат Прилеп – Македонски Брод кај селото Ропотево, општина Долнени, каде две лицаа загинаа, додека тројца се повредени. Од СВР Битола информираа дека до несреќата дошло при судир на три возила. Патничкото возило „лада самара“ со битолски …

Повеќе »

Чуден е овој свет: Село во кое сите жители имаат продадено по еден бубрег

Во светот постојат различни ситуации кои често знаат да не остават без зборови, а еден од тие примери доаѓа од селото Хоксе во Непал, каде сите жители имаат продадено по еден бубрег. Ова село покрај Хоксе, е познато и како „село на бубрезите“, затоа што луѓето кои живеат тамо, поради …

Повеќе »

Царовска најави: Веќе во понеделник ќе се знае кој ќе сноси одговорност за случајот со девојчето од „25 Мај“

Министерката за труц и социјална политика, Мила Царовска во гостување на една национална телевизија, покрај другото, зборуваше и за случката која ја потресе државата, откако беше објавено дека 13-годишно девојче абортирало, откако претходно било силувано во Јавната установа за деца со социјални проблеми „25 Мај“. „Одговорност ќе има и истата …

Повеќе »

Тепачка во ноќен бар во Скопје, повредени две лица

Две лица во понеделник рано изутрината во Полициската станица во Центар пријавиле дека околу 03 часот биле физички нападнати од страна на група непознати лица. Лицата кои се на возраст од 33 години, истакнале дека биле нападнати од група од четири непознати лица, пред ноќниот бар на улица „50-та Дивизија“. …

Повеќе »

Апсење на граничниот премин Табановце

Вчера на граничниот премин Табановце, при обид за влез во Македонија бил уапсен триесет и седумгодишниот М.Г. од струшкото село Радолишта. При внесување на неговите документи во системот, било утврдено дека М.Г. по телеграма од МВР Одделението за потраги и телеграма од СВР Охрид, со мерка „лиши од слобода“, поради …

Повеќе »

Грчките медиуми објавија видео од извлекувањето на телата на загинатите на Кајмакчалан

Медиумите во Грција објавија видео од страна на грчката противпожарна служба, при акцијата за извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари. Александар Миновски (35) и Калина Велевска (27) се двајцата планинари кои вчера загинаа на планината Ниџе, на врвот Кајмакчалан, според медиумите во Грција нивните тела биле пронајдени на оддалеченост …

Повеќе »

Трагедијата потврдена: Извлечени телата на македонските планинари на Кајмакчалан

Информациите кои во изминатите неколку часови се пренесуваа како неофицијални, сега се потврдени од страна на грчката противпожарна служба. Извлечени се телата на двајцата планинари од Македонија на врвот Кајмакчалан. Екипа на итната служба ги чекаат телата во скијачкиот центар, при што ќе треба да констатираат смрт и воедно да …

Повеќе »
error: Content is protected !!