ЦРНА ХРОНИКА

Бабата им подлегна на повредите, детето тешко повредено: Детали за ужасната сообраќајка во Ново Лисиче

Синоќа на булеварот Србија во скопската населба Ново Лисиче се случи тешка сообраќајка, кога комбе удри во три лица: Мало дете, баба и дедо. Како што пренесува КУРИР, бабата, за жал, им подлегна на повредите и почина. Детето е со тешки телесни повреди, потрес на мозок и скршена рака. Дедото …

Повеќе »

Маж паднал во дупка, се здобил со тешки повреди

Средовечен кавадарчанец синоќа околу 22 часот паднал во дупка во кавадаречкото село Марена, а поради тешка скршеница утринава бил препратен на оперативно лекување во Скопје. Ова за МИА го потврди хирургот Дано Кулев од Општата болница Кавадарци. – Се работи за тешка скршеница на лева натколеница со изместување. Пациентот беше …

Повеќе »

Баба, дедо и тригодишно внуче прегазени на пешачки во Aeродром

Синоќа на булеварот Србија во скопската населба Ново Лисиче се случи тешка сообраќајка во која тешко се повредени три лица. Комбе со велешки регистерски таблички на пешачки премин удрил во баба, дедо и нивното внуче, информираат жителите на оваа скопската населба на социјалните мрежи. Бабата и детето веднаш биле пренесени …

Повеќе »

Изгореа два автомобили утринава во Аеродром

Две патнички возила утринава биле опожарени на паркинг на булеварот „Јане Сандански“ без број, зад ортопедската клиника „Мајчин дом“ во Аеродром. Командантот на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје Звонко Томески за МИА изјави дека во пожарот целосно изгорел едниот автомобил, „шкода фелиција“, а делумно бил опожарен „форд фиеста“. …

Повеќе »

Замина од овој свет актерот Ванчо Петрушевски

Популарниот актер Ванчо Петрушевски почина на 67- годишна возраст. Тој денес го изгубил животот во трагедија. Веста за неговата смрт ни ја потврди актерот Сашо Тасевски, пишува Фокус. Тој вели дека не може да дава повеќе информации во моментот. Петрушевски е роден во Скопје. Веднаш по завршувањето на Високата музичка …

Повеќе »

Фондот одобри пари за лекување во Турција, родителите барале за лекување во Германија

Две понуди од болници во Турција и една од Италија добил Фондот за здравствено осигурување за лекување на малата Ева, но не и од болницата во Германија, за каде што родителите сметале дека девојчето има најголеми шанси да биде излекувано. Директорот на Фондот вели дека во целата постапка биле запазени …

Повеќе »

Малата Ева не успеа во борбата, не се собраа пари за лекување

Почина Ева Крстаноска, девојчето од Пештани за коe не се собраа пари за лекување. Малата Ева веќе една година се бореше со многу редок вид на леукемија. Во еден момент состојбата и беше влошена поради што беше неопходно веднаш да замине на операција во Германија. Фондот за здравство покрива дел …

Повеќе »

Двајца параглајдеристи загинаа по скок со параглајдери во Крушево

Според информации од МВР, двајца параглајдеристи загинаа по несреќен скок во близина на Мечкин Камен , во Крушево. Едниот починал на местото на настанот, а другиот на пат кон болницата во Прилеп. Двајцата се странски државјани, според неофицијални информации од Украина и од Велика Британија. Крушево е европска мека за …

Повеќе »

Скопјанец пукал кон две лица по расправија за долгови

Скопје, 17 август 2018 (МИА) – Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале поради нерасчистени должничко-доверителски односи. МВР информира дека Б.Б. и Р.Б. успеале да побегнат и да останат неповредени, а К.И. го …

Повеќе »

Обвинителството откри за што ги гони убијците на Никола Саздовски

По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично …

Повеќе »
error: Content is protected !!