петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Во Хрватска откриен токсичен пестицид кај пиперки увезени од Македонија

Токсичен пестицидот е откриен кај црвени пиперки во Хрватска, кои биле увезени од Македонија, јавуваат хрватските медиуми. Станува збор за пестицидот „форметанат“, којшто како ефикасен инсектицид се користи во производството на овошје и зеленчук. Но, пестицидот e забранет во Европската Унија поради сомневање дека може да влијае на здравјето на …

Повеќе »

ФОТО: Доцна вечерва е решена политичката криза меѓу Груевски и Мицкоски, проблемот го „среди“ познатиот Божидар

Во изминатите два дена, силни препукувања на релација Мицкоски-Груевски, актуелниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Следуваа меѓусебни обвинувања од двајцата политичари, а сето тоа ги подели и членовите на самата партија. Веројатно победата доцна вечерва ја има влијателниот Божидар Божиновски, кој на социјалните мрежи има големо влијание. Самиот тој објави …

Повеќе »

Протест на пензионерите – побараа повисоки пензии и оставки

Меѓународниот ден на пензионерите – 20-ти Септември, одбележан со протест пред Влада, или како што го нарекоа, Протест за преживување и праведност. Револтирани и разочарани пензионери од сите градови во државата ги повторија своите барања, односно 3.500 денари линеарно покачување на сите пензии, а најниската да не биде помала од …

Повеќе »

Јакимовски до Мицкоски: Запали колата отиди до Будимпешта, пресрами се!

Стевче Јакимовски, претседателот на ГРОМ и градоначалник на општина Карпош, оценува дека поранешниот премиер Никола Груевски има поголем рејтинг од неговиот наследник во ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во објава на Фејсбук ќе напише: „Лидерот на опозицијата Мицкоски е соочен со фактот дека Никола Груевски не само што има висок рејтинг туку …

Повеќе »

Времето се менува – УХМР со вонредни најави и детали

Денес во попладневните и ноќните часови на места ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. И во текот на целата седмица ќе се задржи топло време, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Прогноза за …

Повеќе »

(ФОТО) Врие на Фејсбук од поддршка за Груевски: „Браво лидеру“, „Врати се и понеси го ВМРО кон победа“, „Само ти можеш да ја спасиш Македонија“

Социјалните мрежи вријат. Буквално. Големи препукувања помеѓу актуелниот и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски односно Никола Груевски. Како ретко кога, иако Груевски е во друга земја во азил, има огромна поддршка на социјалните мрежи, веројатно од стари членови на партијата. Актуелните функционери пак несебично му даваат поддршка на Мицкоски. …

Повеќе »

Инфомакс анкета: Груевски води со 9:1 пред Мицкоски – Еве кој е вистински лидер!

Панорама 2 се случува на социјалните мрежи откако вчера вечер Христијан Мицкоски го нападна екс-премиерот Никола Груевски отворено во интервју за германски ФАЦ. Груевски експресно одговори по што следуваше жестока дебата на социјалните мрежи за катастрофалниот потег кој го направи Мицкоски. Поголемиот дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ отоврено излегоа со …

Повеќе »

Ќе им платиме и оштетана обвинетите корумпирани функционери – оти им застаруваат делата со измените на КЗ

Обвинетите функционери за кои настапува застареност на кривичното гонење може да побараат и Надомест за притворот кој со запирањето на истрагата би бил неоснован. Исто така, ним треба да им бидат исплатени судските трошоци за водењето на постапките. Ова го овозможуваат измените на Кривичниот закони што стапија во сила на …

Повеќе »

АИРЛИЈА: Ова го чекаа сите – Поевтинуваат над 500 производи од 25 категории

Неколку видови леб, бисквити, наполитанки, јогурт, јајца, млеко, тестенини, овошје, зеленчук, сирење, дел од месните производи, од денеска во маркетите треба да се продаваат по цени за околу 10 отсто пониски од оние кои биле на први август. Овие производи задолжително треба да бидат означени со посебна ознака на која …

Повеќе »

Дали е ова „луд“ совет од Стевче до Груевски: Дојди на избори и „разнеси“ го Мицкоски

Лидерот на ГРОМ и градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски денеска преку Фејсбук статус му порача на Христијан Мицкоски да отиде до Будимпешта по совет од Никола Груевски, да не плаче по интервју за странски медиуми. -Лидерот на опозицијата Мицкоски е соочен со фактот дека Никола Груевски не само што има …

Повеќе »