петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Мицкоски тврди: Ако се изгласаат уставните промени – тоа ќе биде поради Груевски, тој може да им помогне во тоа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го обвини неговиот претходник Никола Груевски дека е во тајна комуникација со владата, со цел да се подели ВМРО-ДПМНЕ за да се протуркаат уставните измени, пренесува „Дојче веле“ повикувајќи се на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Новинарот Михаел Мартенс за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) пренесува …

Повеќе »

Политиката во Македонија „гори“ од сите страни: Се огласи и Османи и откри дали се сретнал со Груевски

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија – Бујар Османи му одговори на Изет Меџит по обвинувањата дека тој наводно се сретнал со Никола Груевски во Будимпешта за да разговараат за измени на Кривичниот законик. „Еднаш рекоа дека Али Ахмети го сретнал, па рекоа – не, Артан Груби го сретнал, …

Повеќе »

Заев и Груевски со ист став: Ахмети лаже – немало никакви договори

Поранешниот премиер кој е во бегство во Будимпешта, Никола Груевски тврди дека немало никакви тајни средби со лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговиот наследник, Зоран Заев на кои се разговарало за измени во Кривичниот закон. Вечерва и Заев негира дека таква средба се случила. Не е точно дека сум …

Повеќе »

Откако го прозваа Ахмети, Пендаровски и Заев – доцна вечерва се ОГЛАСИ и Никола Груевски: ИМА ШТО ДА КАЖЕ

1.Од никого не сум побарал да бара амнестија за мене кај актуелниот претседател на Македонија Пендаровски; 2.Го повикувам претседателот на републиката кој даде изјава дека некои лица разговарале со него за моја амнестија, да соопшти јавно кој му барал амнестија за мене. Ако тоа се случи, и ако тоа воопшто …

Повеќе »

Заев: Не е точно дека сум имал тајни средби со Груевски и Ахмети за КЗ

Не точно дека сум имал тајни средби со Али Ахмети и Никола Груевски за кривичниот законик, вели вечерва за ТВ 24 поранешниот премиер Зоран Заев, како одговор на денешното прашање, по изјавата на неговиот екс коалициски партнер Ахмети дека на тајни средби се догаварале контроверзните измени на КЗ со кои …

Повеќе »

Ахмети е убеден дека ќе има уставни измени – ВМРО-ДПМНЕ веднаш му одоговори

Се согласувам со изјавата на Али Ахмети што ја даде во интервјуто дека договор со ВМРО-ДПМНЕ нема и јасно е дека мнозинство за уставните измени нема да има. Ова е одговорот на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски по вчерашното интервју за ТВ21 на првиот човек на ДУИ Али Ахмети кој …

Повеќе »

УБАВА ВЕСТ: Млечните производи, месото, овошјето поевтинуваат за 10%

Над 50 различни прехранбени производи од среда ќе бидат означени со етикета „Загарантирана цена“, мерка која има за цел да ги заштити потрошувачите од манипулација на трговците по претераните цени. Од 20 ноември на секое продажно место во земјава граѓаните ќе можат да купуваат млечни производи, пченични производи, месни производи …

Повеќе »

Студентите излегоа на протест против измените на Кривичниот Законик

Пред Владата на Република Северна Македонија денеска на протест излегоа студенти од државава кои се против донесените измени на Кривичниот законик, со кој се предвидуваат помали затворски казни за функционери. Како студенти кои се запишале на правните факултети во Македонија, нагласуваат, не можеме да останеме рамнодушни на постојаната тенденција и …

Повеќе »

ХАОС во македонското здравство: Поранешен директор го нападнал актуелниот

Денес околу 10 часот во полицијата добиена е пријава од Клиниката за кардиохирургија дека С.Ј. (вработен во клиниката) вербално нападнал медицинска сестра, а потоа физички го нападнал М.Ш. (директор на клиниката), објави МВР во дневниот билтен. Вработениот потоа ја напуштил клиниката и самиот се пријавил во полицијата. Известен е јавен …

Повеќе »

Ахмети: Нема никаков договор со ВМРО-ДПМНЕ за да се изгласаат уставните измени

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 зборува за острата реакција на јавноста зошто сега се случуваат измените на Кривчниот законик, при што се истакнуваше дека има договор со ВМРО-ДПМНЕ во врска со уставните измени. „Нема никаков доворор со ВМРО-ДПМНЕ за да се изгласаат уставните измени. ВМРО-ДПМНЕ …

Повеќе »