петок, 29 септември, 2023

МАКЕДОНИЈА

Трошоците за сместување и исхрана во студентските домови по стара цена

Цената за сместување и исхрана во студентските домови во Скопје ќе биде вратена на стариот износ и ќе изнесува 3.645 денари, соопштија од Државниот студентски дом „Скопје“. – Државниот студентски дом „Скопје“ на седницата на Управен одбор одржана утринава, а по претходна координација со Министерството за образование и наука и …

Повеќе »

Непознаница е кој навистина барал амнестија

Кој и зошто барал амнестија од Пендаровски. Последната изјава која дојде од кабинетот на шефот на државата дека тоа се политички и безбедносни структури блиски до опозицијата денеска предизвикаа нова лавина од реакции кај партиите откако со сличен став излезе и владејачката СДСМ. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ пак не задоволна од одговорот …

Повеќе »

Протерување на руски свештеник од Македонија

Реакции за забраната за влез во Македонија за шефот на руското црковно подворје во Софија Васијан Змеев и во Бугарија. Претседателот на Демократи за силна Бугарија, генералот Атанас Атанасов во изјава за БНТ вели дека Змеев доаѓал во Македонија да ги извршува функциите на руското разузнавање со цел да дојде …

Повеќе »

„Илинденка“, првото летало на македонската авијација, изложено во Стенковец

Првото летало на македонската авијација – „Илинденка“ е изложено денеска на спортскиот аеродром Стенковец, каде се одржа свеченост со голем аеромитинг по повод 100 години македонска авијација. Илинденка е произведена во фабриката „20 Мај“ во Скопје. Првиот лет со едрилицата е изведен во 1955 година, а ќе остане запаметена по …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хуманитарен настан во МКЦ за помош на младиот Леонид

Под мотото „Ден на хуманоста – од срце за Леонид Индов“ во Младинскиот културен центар, денеска се одржа хуманитарна акција со цел да му се помогне на младото момче кое пред две недели дожиевеа тешка несреќа на летување во Грција. Леонид е веќе успешно транспортиран во Скопје, а неговото семејство …

Повеќе »

Ограбиле починат човек

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Е.Р.(26) од Република Албанија, со живеалиште во с.Врапчиште и Х.З.(24) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. На 14.12.2022 во угостителски објект во Тетово, пријавените го забележале Т.Л.М.(71) од с.Вешала, на кој му се слошило и го однеле …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите зборуваат за неговиот одговор: Пендаровски го прашаа дали ќе го помилува Груевски – се е јасно

Со претседателот дискутираме на актуелните политички прашања, а неспорно првата тема беше кривичниот законик. Зошто токму сега се донесе ваков закон, коинциденција или не? Ова е прашањето кое новинарот Горазд Чомовски го упати кон претседателот Пендаровски. Претседателот вели дека не се работи за неказнивост и објаснува детално за што станува …

Повеќе »

Русија тврди дека Македонија протерала тројца руски дипломати – Захарова порача дека ќе има одговор

Македонија пред три дена протерала тројца руски дипломати, тврди амбасадата на Руската Федерација во земјава, пренесувајќи став на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова објавен на социјалните мрежи. Захарова тврди дека македонскикте власти не ги објасниле причините за нивно прогласување за персона нон грата. Во интернет објавата, …

Повеќе »

Пендаровски помилувал член на нарко – картел кој се обидува да го „освои“ подземјето, објави Фокус

Името на Бедри Зекири се најде меѓу лицата кои ги помилувал претседателот, Стево Пендаровски, пишува Фокус. Според одлуката објавена денеска во Службен весник, Зекири делумно се ослободува од понатамошно извршување на неиздржаниот дел од казната затвор, односно казната му се намалува за шест месеци. Зекири е новото презиме на Бедри, …

Повеќе »

Тренчевска: Не е вистина дека дека се укинуваат посебните средства за лицата со Даунов синдром

Eдинствено осум деца од вкупно 121, кои немале комплетна медицинска документација и кои при посетата на соодветната комисија за проценка добиле негативен наод, но, веќе е стапено во контакт со тие деца и со комисијата и ќе се направи повторен увид за да се даде повторно оценка и наод, вели …

Повеќе »