петок, 29 септември, 2023

СВЕТ

Политичар се полил со бензин и се запалил пред полициска станица – голема драма во соседна Србија

Брзо му била укажана помош и преживеал, но е во критична состојба со изгореници опасни по живот. Вчера се одржало собранието на општина Тополе, а доцна вечерта Д.М. дошол пред полицијата, каде се самозапалил. Најпрво, наводно, поминал неколку часа во близина, а потоа решил да се самозапали. Службениците од полициската …

Повеќе »

Ужасни сцени: Мајка и син најдени мртви по поплавите во Грција – порасна бројот на жртви

Бројот на загинати во поплавите што го опустошија централниот грчки регион Тесалија е зголемен. Пожарникарите соопштија дека вкупната бројка на загинати сега изнесува 14 лица. Телата на 65-годишен маж и неговата 88-годишна мајка се пронајдени во близина на градот Кардица, каде што спасувачите непречено продолжуваат да трагаат по исчезнатите. Според …

Повеќе »

(ВИДЕО) Светот тагува: Најмалку 820 лица загинаа, над 600 се повредени – бројот на исчезнати е многу поголем, страшен земјотрес го погоди Мароко

Во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди Мароко, според последните податоци, загинаа најмалку 820 лица, а 672 се повредени. Поголемиот дел од загинатите се во планински, тешко достапен терен. Како што наведува Министерството за внатрешни работи на Мароко смртните случаи од земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала …

Повеќе »

(ФОТО) Хаос во Грција: Невремето однесе мост – расте бројот на жртви

Дождот продолжи да паѓа над централна Грција и денеска, а воени сили беа испратени да помогнат во справувањето со големите поплави во регионот на Тесалија, додека ситуацијата се смири долж брегот на Црното Море во соседна Бугарија. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис нареди распоредување на воени сили, а неговата канцеларија објави …

Повеќе »

ВАЖНО: МНР со порака до сите граѓани на Македонија – не патувајте во Грција, во ОВИЕ делови

Во планинскиот дел на областа Магнисиа, во период од 24 часа паднале од 600 до 800 милиметри дожд, што е огромна количина и за Грција, но и за повеќето региони во Европа. Во 172 спасувачки акции во деловите зафатени од поплавите во централна Грција, биле спасени 417 граѓани, додека пак …

Повеќе »

„Нема струја, нема храна, се е однесено“: Српски туристи заробени во Грција сведочат за невремето

Невремето и поплавте во кои загинаа најмалку пет лица ги погодија Грција, Турција и Бугарија. Надлежните ги предупредуваат граѓаните да избегнуваат патувања, бидејќи лошото време ќе трае до четврток, а многу туристи од Србија се заробени на подрачјето на Волос и Пилион. Поради невремето најтешка е состојбата во Тесалија и …

Повеќе »

Ќе се формираат НОВИ ДРЖАВИ на Балканот – се поизвесно е дека ќе има нова територијална поделба

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик најави отцепување на Република Српска доколку Шмит и даде имот на државата Босна и Херцеговина. Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нагласи дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од БиХ доколку високиот меѓународен претставник наметне закон за државен имот, и негираше …

Повеќе »

Поплави во неколку бугарски градови на Црното море: Под вода се и познати летувалишта, туристите евакуирани

Според извештаите поплавени се патишта, автомобили потонале во вода, а надојдената вода однела неколку мостови. Неколку поморски одморалишта се отсечени. Крајбрежниот регион на јужна Бугарија е погоден од обилни врнежи од дожд, што резултираше со големи поплави во туристичките места на Црното Море, јави ДПА. Многу хотели и куќи денеска …

Повеќе »

Училиште во Турција ќе го носи името на Македонија, а училниците на македонските градови поради солидарноста по земјотресите

Училиште во Турција ќе се вика Македонија а 32-те училници ќе бидат именувани по македонски градови. Турската влада одлучи да и се оддолжи на земјава за хуманитарната помош која ја испрати, веднаш по катастрофалниот земјотрес кој ја погоди државата. Дел ќе биде искористена за изградба на ново училиште во Малатија, …

Повеќе »

Менингитисот го замениле со главоболка: 27-годишна девојка починала поради лекарска грешка во Рим

27-годишната Валерија Фиораванти почина минатата зима откако од брзата помош во две римски болници менингитисот го замениле со главоболка. Според тамошните медиуми, сега е откриено дека Фијораванти починала на 10 јануари поради погрешна дијагноза на лекарите. Имено, од брзата помош во болницата „Поликлинико“ и кажале дека силните болки кои ги …

Повеќе »