ПОЧЕТНА СВЕТ Изреал не се шегува: Убиен висок командант на Хезболах во Либан

Изреал не се шегува: Убиен висок командант на Хезболах во Либан

88

Во израелски напад во јужен Либан загина висок командант на елитните сили на Хезболах, Радван, изјавија три безбедносни извори за Ројтерс.

Безбедносни извори го идентификуваа како Висам ал Тавил, заменик началник на единицата во безбедносните сили Радван. Тие рекоа дека тој и уште еден борец на Хезболах биле убиени кога нивниот автомобил бил погоден во напад на либанското село Мајдал Селм.

„Ова е многу болен удар“, изјави еден од безбедносните извори.

Друг рече: „Работите ќе експлодираат“.

Израел бомбардираше и уби повеќе од 130 борци на Хезболах во јужен Либан од почетокот на прекуграничното гранатирање откако Хамас ја нападна израелската територија на 7 октомври. Во Сирија загинаа уште 19 лица.

Генералниот секретар на Хезболах, Саид Хасан Насралах го предупреди Израел во две телевизиски обраќања минатата недела да не започне војна од целосен обем во Либан.

„Кој мисли на војна со нас – со еден збор, ќе зажали“, рече Насралах.

ПретходнаТраотна вест на големиот празник ја потресе Македонија: Пронајдено човечко тело во поодмината фаза на распаѓање
СледнаПристигна потврдата: Ковачевски поднесува оставка – еве кога