ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Пристигна потврдата: Ковачевски поднесува оставка – еве кога

Пристигна потврдата: Ковачевски поднесува оставка – еве кога

159

Премиерот Димитар Ковачевски најдоцна до 26-ти јануари ќе треба да поднесе оставка од функцијата, за да може да се формира техничката Влада.

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска на брифинг со новинарите рече дека до него нема известување дека партиите се договориле за датумот за избори. Но рече дека од медиумите е информиран дека тоа може да биде 8-ми мај.

“Ако изборите се одржат на 8 мај како што се пишува во медиумите тогаш на 28 февруари или 70 дена порано треба да се распишат изборите, а на 26-27 јануари да се фирмира техничка Влада. До мене до сега не е стигната информација од партиите дека е договорено изборите да се одржат на 8 мај заедно со претседателските”, рече претседателот на Собранието Талат Џафери.

Бонус видео – Не е среќен оној кој многу има, туку оној на кој малку му треба

ПретходнаИзреал не се шегува: Убиен висок командант на Хезболах во Либан
СледнаСтрашна вест ја потресе државата: Познати деталите за трагедијата во Свети Николе – еден човек почина, друг се бори за живот