ПОЧЕТНА СВЕТ И ТИЕ ЌЕ ВОЈУВААТ: Украина купува 50.000 женски воени униформи

И ТИЕ ЌЕ ВОЈУВААТ: Украина купува 50.000 женски воени униформи

71

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека купило 50.000 комплети женски униформи за првпат од почетокот на војната. Најавата на министерот за одбрана Рустем Умеров доаѓа еден ден пред очекуваното гласање во Собранието за измените на законот за мобилизација.

Предложените измени предизвикаа негодување во јавноста, при што некои ги нарекоа „неуставни“. И покрај тоа што беше кажано дека измените на законската регулатива не предвидуваат регрутирање на жени, вакви предлози беа и претходно изнесени.

„За првпат Министерството за одбрана купи 50.000 комплети женски униформи, 100.000 електрични греалки и 15.000 активни слушалки“, напиша министерот за одбрана Рустем Умеров во понеделникот на Фејсбук.

Минатиот месец, украинската пратеничка Ина Совсун рече дека владата треба да размисли за мобилизација на жени ако смета дека е потребно. Таа предложи обезбедување униформи за жени како дел од потребните подготовки за спроведување на планот. Минатиот октомври стапија на сила барањата за воена регистрација на жени со медицинско образование.

Повеќе од 60.000 жени веќе служат во украинската армија, што сочинува околу 7% од вооружените сили на земјата, според Министерството за одбрана.

Киев се бори да мобилизира доволно мажи за да ги испрати на првите редови. Претседателот Зеленски минатиот месец им рече на новинарите дека се потребни 450.000-500.000 нови војници, но дека постигнувањето на оваа цел е „чувствително прашање“. Тоа доаѓа по големата контраофанзива на Украина минатата година, која беше признаена како неуспешна од страна на началникот на вооружените сили, генерал Валериј Залужни.

Украина, исто така, претрпе неколку неуспеси во добивањето помош, при што републиканците во Вашингтон го блокираа воениот пакет од 61 милијарда долари, а Унгарија стави вето на финансискиот договор со ЕУ во вредност од 50 милијарди евра.

Бонус видео – Не е среќен оној кој многу има, туку оној на кој малку му треба

ПретходнаЌе падне ли Владата уште денес: Ковачевски и Петровска најавија разрешување на директорите на М-НАВ, ДУИ велат нема аргументи
СледнаКУЌЕН ПРИТВОР за таткото на Вања, Александар Ѓорчевски – бара неговиот адвокат Туфегџиќ