ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА КУЌЕН ПРИТВОР за таткото на Вања, Александар Ѓорчевски – бара неговиот адвокат...

КУЌЕН ПРИТВОР за таткото на Вања, Александар Ѓорчевски – бара неговиот адвокат Туфегџиќ

164

Осомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и воедно нејзин татко Александар Ѓорчевска да оди во куќен притвор, наместо да биде во затворски притвор, ова го бара неговиот бранител, адвокатот Владимир Туфегџиќ.

Туфегџиќ за Скопје1посочува дека ниту една мерка не е оправдана, но замената на ефективниот притвор ќе му помогне на семејството кое е погодено од трагедијата.

-Иако истакнавме посебен предлог за замена на мерката притвор во мерка куќен притвор, свесен сум дека постапката околу укинувањето на притворот ќе трае. Иако спрема осомничениот не е оправдана ниту една мерка, сепак со мерката ќуќен притвор ќе се задржи кохезијата на семејството кое е длабоко погодено со оваа трагедија, смета Туфегџиќ.

Бранителот Туфегџиќ побарал од обвинителот да го викне на распит Ѓорчевски, кој додека трае истрагата, нема дадено свој исказ и на распитот таткото на Вања да одговори како ги прибавил и кому ги дал снимките од надзорните камери низ центарот низ Скопје, што протекоа во јавноста, преку видеа на контроверзниот српски политичар Срѓан Ного.

ПретходнаИ ТИЕ ЌЕ ВОЈУВААТ: Украина купува 50.000 женски воени униформи
СледнаПАДНА ОДЛУКА: Поевтинуваат дел од горивата, еве што соопшти регулаторна