петок, 29 септември, 2023

СПОРТ

(ФОТО) ФАНОВИТЕ ГО ПРАШУВААТ ЗОШТО ГО ОБЛЕЧЕ ТОА – ЕВЕ што значи црната наметка која ја доби Меси од катарскиот емир

Лионел Меси во петиот обид конечно успеа да стигне до титулата светски првак. Капитенот на Аргентина прв го крена највредниот пехар, а еден детаљ привлече посебно внимание. Додека Меси доаѓаше кон пехарот што требаше да го добие од претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, тука беше и еден од главните организатори …

Повеќе »

Аргентина предводена од Меси го освои светскиот фудбалски трон

Спуштена е завесата на спортски настан годинава Светското фудбалско првенство во Катар. Репрезентацијата на Аргентина е новиот Светски шампион. Финале на финалињата. Само вака може да се опише она што се случуваше во Доха, за последниот натпревар на Мундијалот во кој Аргентин а по подоброто изведување на пенали го победи …

Повеќе »

Хрватска го освои третото место на Мундијалот

Фудбалската репрезентацијата на Хрватска стигна до бронзениот медал откако во денешниот натпревар за третото место на Мундијалот го совлада Мароко со 2:1. Стрелци на головиоте за Хрватска беа Јошко Гвардиол и Мислав Оршич, а за тимот на Мароко стрелаше Ашраф Дари. Ова е голем успех за Хрватска откако на минатото …

Повеќе »

Хрватска е прв полуфиналист, го испрати Бразил дома

Репрезентацијата на Хрватска е прв полуфиналист на Светското фудбалско првенство 2022, откако вечерва по голема борба го совлада Бразил на пенали. Натпреварот во Ал Рајан по основните 90 минути заврши без победник 0:0. Во судиското надополнување од првото продолжение Бразил преку Нејмар поведе со 1:0. Хрватска се избори за пенали …

Повеќе »

Суперкомпјутер пресмета кој ќе биде шампион на Светското првенство во Катар

Суперкомпјутер во Англија по групната фаза пресметал кој ќе го освои Светското првенство во Катар. Холандија ги исфрли Соединетите Американски Држави, додека Аргентина ја победи Австралија, што компјутерот го погоди. Според неговите пресметки, светски првак ќе биде Бразил, кој во финалето ќе ја победи Франција. Тие наведуваат дека во осминафиналето …

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Најмалку две лица загинаа, а десетици се исчезнати по лизгање на земјиштето на автопат во Бразил

Како што пренесе ДПА, шест лица се спасени живи по свлечиштето што се случило во понеделникот, но пожарникарите извлекле и две тела, соопштија регионалните власти на Твитер. Во понеделникот дојде до лизгање на земјиште на автопатот БР-376 во близина на Гуаратуба по силен дожд и затрупа 16 возила. -Немаме начин …

Повеќе »

Б0МБАСТИЧНА ВЕСТ СРЕДЕ МУНДИЈАЛОТ: Роналдо има нов клуб – Ќе стане НАЈПЛАТЕНИОТ ФУДБАЛЕР во историјата

Кристијано Роналдо е блиску до преселба во Саудиска Арабија. Според „Марка“ Португалецот е пред потпис со Ал Наср на договор за период од 2,5 години. За секоја сезона помината во Ал-Наср, Португалецот ќе заработува 200 милиони евра. Во оваа сума се вклучени платите и приходите од реклами. Роналдо е подготвен …

Повеќе »

Бекам прави фудбалски ВИСТИНСКИ ДРИМ-ТИМ во САД!

Во клубот на Дејвид Бекам во САД, Интер Мајами пристигнуваат светските фудбалски ѕвезди Меси, Суарез, Фабрегас, Бускетс? Најдобрите светски фудбалери во последните две децении Лионел Меси и Кристијано Роналдо се во центарот на вниманието во последните денови. И двајцата ги предводат своите репрезентации на Светското првенство во Катар, каде се …

Повеќе »

Пикси се соочува со остри критики: Ужас. Не сум видел некој така да води натпревар

Во најлудиот натпревар на Мундијалот, Камерун поведе со голот на Кастелето во 29. минута, но Србија се врати во судиското продолжение во првото полувреме со головите на Павловиќ и Милинковиќ-Савиќ. Митровиќ погоди во 53. за водство на Србија од 3:1, но потоа Камерун се врати преку Абубакар во 64. и …

Повеќе »

Шест медали за кик-боксинг клубот ,,АС” од Делчево од Меѓународниот турнир во Црна Гора

Со два златни, три сребрени и еден бронзен медал кик-боксинг клубот АС од Делчево се враќа од Меѓународниот турнир во кик-боксинг, кој викендов се одржува во Плевља, Црна Гора. Како што информираше тренерот на екипата Љупчо Стојчевски освен шестте медали за екипата, младиот Андреј Митков го освои и признанието за …

Повеќе »