петок, 29 септември, 2023

СПОРТ

Манчестер сити под истрага за кршење на финансискиот ферплеј

Комисијата, како што е соопштено, треба да ги истражи финансиското работење на клубот во периодот од сезоните 2009/10 и 2017/18. Според Премиер лигата, Манчестер сити ги прекршил правилата на лигата за задолжително обезбедување „точни финансиски информации кои дваат вистински и фер приказ на финансиската состојба на клубот“, а се однесуваат …

Повеќе »

Сопственикот на Ал-Наср: Дадов 200 милиони евра за Роналдо, а тој знае само да рече „Сиуу“!

Кристијано Роналдо нема старт од соништата во Саудиска Арабија. Неговиот тим Ал-Наср го загуби натпреварот од Суперкупот против Ал-Итихад со 3-1, а тоа веднаш предизвика огромна нервоза кај челниците на клубот. Сопственикот на клубот по мечот беше разочаран од Роналдо. Богатиот Саудиец го имитираше Роналдо, а видеото стана вирално. „Потрошив …

Повеќе »

ЕХФ: Нема докази за местење натпревари од страна на судиите

Европската ракометна федерација денес преку соопштение со огласи за наводниот „скандал“ со местење натпревари во кои се вмешани неколку судии, помеѓу нив и македонските Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Во соопштението на ЕХФ се вели дека досега нема никави докази за местење резултати како што објави данската телевизија ТВ2, а …

Повеќе »

Нови детали за скандалот: Еве кои мечеви наводно ги местеле Начевски и Николов

Драган Начевски и Славе Николов, двајцата македонски арбитри денеска беа обвинети дека местеле натпревари во периодот од 2016 до 2018 година. Оваа информација доаѓа од „Спортрадар“, а истата ја пренесува данската телевизија „спорттв2“. За крајот време се објавени дел од мечевите за кои постои сомнение дека македонски меѓународни судии ги …

Повеќе »

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: Нашите најдобри судии осомничени за местење натпревари – еве ги деталите

Голем скандал го тресе светскиот ракомет, откако „Спортрадар“ објави информација дека неколку врвни судии во овој спорт, учествувале во местење на натпревари. Дел од нив судат и на актуелниот Мундијал во Шведска и во Полска, а во овој скандал се споменуваат и македонските арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, пренесува …

Повеќе »

ФИФА ја казни Србија поради инцидентот на Светското првенство

ФИФА ја казни Србија поради однесувањето на нејзините навивачи на Светското првенство кое на крајот на минатата година се играше во Катар. Србија е казнета со 50.000 франци поради скандирањето на нејзините навивачи на последниот натпревар во групата против Швајцарија, кој избраниците на Пикси Стојковиќ го загубија со 3:2. Српските …

Повеќе »

Саудиски клуб нуди неверојатни 900 милиони евра за тригодишен договор со Меси

Фудбалерот на ПСЖ и аргентински репрезентативец Лионел Меси доби понуда да ја продолжи кариерата во клубот Ал – Хилал од Саудиска Арабија за 900 милиони евра за тригодишен договор, објави денеска шпанскиот весник „Мундо депортиво“. Меси (36) има договор со ПСЖ до крајот на сезоната, а наводно постигнал устен договор …

Повеќе »

ХАОС во Српската фудбалска федерација: Пикси земал бонус од 1,5 милиони евра за „фијаското“ на мундијалот

Состанокот на извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС), прво во празнична атмосфера ги прогласи селекторот Драган Стојковиќ Пикси и Александар Митровиќ за најдобри во годината, по што паднаа сериозни обвинувања на сметка на Пикси и претседателот на ФСС, Ненад Бјековиќ за нивните „дебели“ бонуси за настапот на СП. …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИ ВУЧИЌ И ВЕТИ: Ќе ги преземам сите мерки да го заштитам НАШИОТ НАРОД и да ја СПАСАМ Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го коментираше фактот дека на патријархот Порфири му беше забранет влез на Косово и Метохија од Приштина и посочи дека ќе ги преземе сите мерки за да го заштити српскиот народ, по одлуката на Приштина да ја подигне борбената готовност. -Правиме се од себе да …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Меси и соиграчите за малку ќе настрадаа од кабел

Фудбалерите на Аргентина добија спектакуларен пречек во Буенос Аирес откако го освоија првото место на Светското првенство во Катар, а во еден момент мораа да ги наведнат главите. Имено, Лионел Меси и неговите соиграчи се возеа низ градот седејќи на покривот на отворен автобус. Во еден момент за малку ќе …

Повеќе »