петок, 29 септември, 2023

СПОРТ

Среде натпревар доби силен удар: Србија во ШОК – нивниот кошаркар остана без бубрег

На крилниот центар на српската репрезентација Бориса Симаниќ му е отстранет повредениот бубрег, дознава Спорт Клуб. Кошаркарот на Сарагоса доби силен удар на 30 август на натпреварот од второто коло од првата фаза на Мундобаскетот со Јужен Судан, поради што мораше веднаш да ја напушти играта. Симаниќ бил опериран истата …

Повеќе »

Пример што треба да се следи: Борко Ристовски дел од акцијата „Ранче за секое прваче“

Директорот на РК Вардар, Борко Ристовски активно се вклучи во акцијата “Ранче за секое прваче” која се спроведува во Општина Кисела Вода. Денеска тој во присуство на градоначалникот на општината Орце Ѓорѓиевски делеше ранчиња со прибор на првачињата за кои денес започна учебната година. Успешниот проект “Ранче за секое прваче”, …

Повеќе »

Цел свет зборува за неговата изјава: Зеленски откри дали е за размена на територии – со цел крај на војната со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не знае ништо за какви било тајни договори за принудување на Украина да тргува со територија за мир и инсистира дека Русите мора да бидат повикани на одговорност. „Не знам за какви договори некаде се разговара, за каква размена на нашите територии. Имаме еден …

Повеќе »

Тениска класика, магични потези: „Стариот“ Ѓоковиќ со лекција за младиот Алкараз

Штета што еден мораше да биде поразен. Речиси четири часови тенис, полн со моменти за уживање. Србинот славеше со 2:1 против Шпанецот. Новак Ѓоковиќ забележа победа во финалето на Синсинати против Карлос Алакараз, иако Србинот беше на работ на пораз, откако имаше негатива од 5:7 и 2:4. Но, тогаш започна …

Повеќе »

Д-р Емил Угриновски, Директор на Болницата “Неуромедика”, нов спонзор ФК Вардар и Навивачката Група “Комити”!

Во време кога ФК Вардар почнува нова приказна, отвора нова страница од својата богата и долга спортска историја, и тргнува во испишување на резултати што треба да донесат враќање на клубот онаму каде припаѓа, се проширува и зголемува и бројот на клупските поддржувачи, помагатели и пред се спортски и бизнис …

Повеќе »

РК Вардар со нов важен спонзор – Неуромедика ќе биде дел од „црвено-црното“ семејство (ФОТО)

Ракометниот тим Вардар од оваа сезона започнува со поинакво функционирање и со нови свежи лица во урпавата. Сето тоа веднаш доаѓа до израз, при што се привлекуваат и нови спонзори на тимот. Двократниот освојувач на Лигата на Шампиони преку својот веб-сајт потврди дека е постигнат договор и во иднина еден …

Повеќе »

Спасовски на Првиот европски куп во Џудо – почеток на убава традиција која се очекува да биде дел од календарот на спортски настани на Европската џудо федерација

Денеска, (12.08.2023) министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се обрати на Првиот европски куп во џудо кој се одржува во Скопје, на покана на претседателот на Џудо федерацијата на Република Северна Македонија, Владимир Трпаноски, а во присуство на претставници на Европската џудо федерација, Владата на Република Северна Македонија, на дипломатско-конзуларните …

Повеќе »

Иванишевиќ: Ќе сфатите кој е Новак Ѓоковиќ кога ќе замине во пензија

Најтрофејниот тенисер во историјата, Србинот Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на неофицијалното светско првенство, Вимблдон. Популарниот „Ноле“ ќе се соочи во следната фаза со Хурберт Хуркач и сè уште е прв фаворит за титулата. Одамна е познато дека публиката во Лондон скоро секогаш навива против Ѓоковиќ, а тоа воопшто …

Повеќе »

Бензема е виновен за расколот меѓу Мбапе и ПСЖ?!

Килијан Мбапе и ПСЖ водат војна на зборови во медиумите и на социјалните мрежи, а вината за тоа лежи и во Карим Бензема, пишуваат француските медиуми. Според медиумите, преговорите меѓу Мбапе и ПСЖ за продолжување на договорот до 2025 година оделе во добра насока сè до моментот кога Карим Бензема …

Повеќе »

Хауард убеден: Бев подобар центар од Јокиќ

Никола Јокиќ неодамна го освои првиот трофеј со Денвер во НБА лигата, а уште претходно почна да освојува МВП титули во регуларниот дел од сезоната, признание кое го освои два пати во последните три години. Српскиот центар доминира во НБА, но некогашниот член на Орландо, Двајт Хауард, смета дека тој …

Повеќе »