среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

(ВИДЕО) Светот тагува: Најмалку 820 лица загинаа, над 600 се повредени – бројот на исчезнати е многу поголем, страшен земјотрес го погоди Мароко

Во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди Мароко, според последните податоци, загинаа најмалку 820 лица, а 672 се повредени. Поголемиот дел од загинатите се во планински, тешко достапен терен. Како што наведува Министерството за внатрешни работи на Мароко смртните случаи од земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала …

Повеќе »

Четири од осум изведувачи го откажаа настапот – организаторот најде замена, па и тој откажа

За денот на независноста, 8 Септември во Пеленица ќе се одржи традиционален пикник, во организација на СДСМ Кисела Вода. Најавени за настап беа осум пејачи, но дури четири од нив го откажаа настапот, откако сфатиле дека настанот е организиран од политичка партија. Јордан Митев, Адријана Кеш, Мерак Меана и Татјана …

Повеќе »

Максим кон Груби: Нека каже зошто беше во Будимпешта

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски упати јавно прашање до вицепремиерот Артан Груби, барајќи да и одговори на јавноста на што се должела неговата посета во Будимпешта. Дали после ова, многу работи ќе бидат јасни? -Јас имам само едно јасно и многу директно прашање до господинот Артан Груби, само да …

Повеќе »

Откако е јасно дека следната година ќе може да се врати во Македонија, се огласи Груевски – откри какви планови има

Измените во кривичниот законик беа изгласани по кратка расправа од само два дена. Користејќи го европското знаменце брзо помина во Комисијата за европски прашања, попладнето беше пред пратениците на пленарна седница. Бидејќи овие измени беа поврзувани со неговото име, екс премиерот Никола Груевски се произнесе на Фејсбук. И тој негира …

Повеќе »

(ФОТО) Хаос во Грција: Невремето однесе мост – расте бројот на жртви

Дождот продолжи да паѓа над централна Грција и денеска, а воени сили беа испратени да помогнат во справувањето со големите поплави во регионот на Тесалија, додека ситуацијата се смири долж брегот на Црното Море во соседна Бугарија. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис нареди распоредување на воени сили, а неговата канцеларија објави …

Повеќе »

Утре ќе треба да дојдете во Австралија, но ќе биде тешко – иселеници со пораки до пејачите кои ќе настапат во Пеленица

Ве молиме да не се срамите! Утре пак ќе треба да дојдете во Австралија, но ќе биде тешко за вас и за нас. Северните Македонци имаат свои естрадни уметници. Македонија нема што да слави сега, нејзиното име е збришано, а со тоа збришана е и независноста – порача на социјалните …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО: Груевски следната година ќе се врати во Македонија – со новиот закон, делата му застаруваат

Со намалувањето на казните за Злоупотреба на службената положба и овластувањата и за кривичното дело злосторничко здружување, за кои се обвинети или осудени ексфункционерите од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се ослободува веднаш од пресудата од 9 години затвор во предметот „ТНТ“ каде од политичка одмазда урива комплекс „Космос“, како и од …

Повеќе »

СДС и ДУИ гласаа за амнестија на нивните криминали, а фолирантите Левица не беа против, велат од ВМРО

СДС и ДУИ гласаа за амнестија на нивните криминали, а спотерот, фолирантите од Левица не гласаа против измените на Кривичниот законик. СДС и ДУИ гласаа за амнестија на својот криминал изминативе 6 години и знаат дека со сигурност паѓаат, велат од ВМРО-ДПМНЕ по изгласувањето на измените на Кривичниот законик со …

Повеќе »

Двајца од осум музичари го откажаа настапот на Традиционалниот пикник Пеленица – за денот на независноста на Македонија

На 8 Септември ќе се одржи традиционалниот пикник Пеленица по повод независноста на Македонија. Како што најавува организаторот Општинска организација на СДСМ Кисела Вода, традицијата продолжува со песна и со забава. Договорени да пеат биле: Сузана Гавазова, Јордан Митев, Благоја Грујоски, Виолета Пандовска, Татјана и Новица, Мерак Меана, Адријана Кеш …

Повеќе »

Ривали на терен – џентлмени во однесувањето: Ристовски и Стерјев со порака пред Супер купот (ФOTO)

Струмица и салата „Парк“ ќе бидат домаќини на шестото издание на Супер Купот, а за трофејот ќе се борат Вардар и Еурофарм Пелистер, пренесе 24ракомет. Претседателот на шампионот, Зоран Стерјев и извршниот директор на освојувачот на Купот, Борко Ристовски, пред наптреварот упатија порака дека за разлика од претходната сезона овојпат …

Повеќе »