среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

ВАЖНО: МНР со порака до сите граѓани на Македонија – не патувајте во Грција, во ОВИЕ делови

Во планинскиот дел на областа Магнисиа, во период од 24 часа паднале од 600 до 800 милиметри дожд, што е огромна количина и за Грција, но и за повеќето региони во Европа. Во 172 спасувачки акции во деловите зафатени од поплавите во централна Грција, биле спасени 417 граѓани, додека пак …

Повеќе »

„Нема струја, нема храна, се е однесено“: Српски туристи заробени во Грција сведочат за невремето

Невремето и поплавте во кои загинаа најмалку пет лица ги погодија Грција, Турција и Бугарија. Надлежните ги предупредуваат граѓаните да избегнуваат патувања, бидејќи лошото време ќе трае до четврток, а многу туристи од Србија се заробени на подрачјето на Волос и Пилион. Поради невремето најтешка е состојбата во Тесалија и …

Повеќе »

Прво интервју по разводот: Го спомнува Бог, а без овој човек не носи ниту една одлука

Немам фејсбук-профил, па не сум во тек со коментари и со тоа кој што пишува за мене, бидејќи тоа би ми делувало негативно, вели Анета Љумаковска за реакциите во јавноста откако по 22 години брак одлучи да се разведе со Џими Мицевски. Познатата пејачка во своето прво интервју по разводот …

Повеќе »

Супер трансфер: Кристијан Велиновски од струмичка Брера замина во Азербејџан

Македонскиот фудбалски тим Брера Струмица или на многумина позната и како Академија Пандев, направи уште еден одличен трансфер на играч од својот тим. 24-годишниот офанзивен фудбалер, Кристијан Велиновски својата кариера ќе ја продолжи во Азербејџан, во тимот на Сумгајит, кој има амбиции за излез во Европа на крајот од сезоната. …

Повеќе »

(ФОТО) Младо дипломирано момче на Правен факултет само што објави: Ја искинав дипломата – повеќе не е битна

Владата на Собранието му предложи измени на Кривичниот законик со кои се намалуваат затворските казни за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластувања. Според предлогот, треба да се укинат одредбите од членот 353 за затворски казни од најмалку три и пет години, и место тоа се воведува затворска казна …

Повеќе »

Спасовски вети и исполни: МВР го пронајде вејачот на знаме на „Голема Албанија“

Полицијата го расчисти случајот со вејачот на знамето со „Голема Албанија“. Како што пред неколку дена најави министерот за внатрешни Оливер Спасовски, полицијата го расчисти случајот со вејачот на знамето на „Голема Албанија“ и поднесена е кривична пријава до обвинителството, дознаваме од извори во истрагата. Според нашите извори, се работи …

Повеќе »

ТАЖНА ВЕСТ: Игор само што сподели – замина мојата Емче

Двајцата беа неразделни, а глумецот често објавуваше видеа и фотографии со неа. Игор Џамбазов денес објави дека неговата мачка Емилија Џамбазова – Бавчанска умрела. „Денес мојата Емче замина на небото. Најмилото сонце мое“, рече Игор за својата омилена мачка од која не се делеше ниту на јавни настапи. View this …

Повеќе »

Ќе се формираат НОВИ ДРЖАВИ на Балканот – се поизвесно е дека ќе има нова територијална поделба

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик најави отцепување на Република Српска доколку Шмит и даде имот на државата Босна и Херцеговина. Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нагласи дека ентитетот што тој го предводи ќе се отцепи од БиХ доколку високиот меѓународен претставник наметне закон за државен имот, и негираше …

Повеќе »

Поплави во неколку бугарски градови на Црното море: Под вода се и познати летувалишта, туристите евакуирани

Според извештаите поплавени се патишта, автомобили потонале во вода, а надојдената вода однела неколку мостови. Неколку поморски одморалишта се отсечени. Крајбрежниот регион на јужна Бугарија е погоден од обилни врнежи од дожд, што резултираше со големи поплави во туристичките места на Црното Море, јави ДПА. Многу хотели и куќи денеска …

Повеќе »

Екс директорот на Онкологија,Васев, денеска беше на суд, обвинет за пациент кој починал во 2019 година

Екс директорот на Онкологија Нино Васев пред кривичниот суд ги одмина медиумите кои имаа низа прашања поврзни со кражбите на лекови и сериозните обвинувања за начинот на лекување на пацинети на клиниката. Тој се појави на судењето против него за несовесно работење во службата. На пациент со малиген меланом три …

Повеќе »