сабота, 28 ноември, 2020

СЛАЈДЕР

Влада синоќа постави 9 нови директори – еден од нив и Самка Ибраимовски

Владата на Република Северна Македонија синоќа во рамки на 19-тата седница го утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2021 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2021 година, кои ќе бидат доставени во Собранието на Република Северна Македонија и деновиве ќе биде детално презентиран пред јавноста. Владата …

Повеќе »

Исповед на Ангела: Се уште плачам – Ова е најлошиот земјотрес што некогаш постоел

Земјотресот утринава со епицентар во селото Леуново во близина на Гостивар ги вознемири граѓаните. Како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава западот на Македонија беше потресен од два земјотреси, од кој првиот во близина на Леуново беше со јачина од 5 степени по Рихтер. Oвој …

Повеќе »

Првични информации после земјотресот: Како е со штети на терен?

Македонските граѓани рано утрината беа вознемирени од земјотрес, со интензитет од 5 степени според Рихтеровата скала. Потресот најсилно бил почувствуван во Гостивар и во Маврово. Земјотрес со локална јачина од пет степени според Рихтеровата скала беше регистриран утрово во 4 часот и 54 минути, во епицентралното подрачје Тетово-Гостивар, 50 километри …

Повеќе »

По силниот земјотрес утринава кој ја разбуди Македонија регистриран уште еден потрес

После земјотресот кој ја разбуди Македонија, беше регистриран нов со речиси идентична локација. Околу 6:23 часот почувствуван е уште еден потрес со јачина од 3, 6 степени, што се толкува како афтер шок по првиот удар на длабина 10км. Освен вознемиреност кај граѓаните, досега не се регистрирани штети, а доколку …

Повеќе »

Бугарија: „Не водиме политика со инает”

Бугарија не може да направи никаков компромис со прашањата поврзани со бугарската историја и со идентитетот на сите оние луѓе кои ги нарекуваме дел од нашата заедничка историја, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, коментирајќи ги денешните разговори на делегациите на Македонија и Бугарија во Софија. -Ние …

Повеќе »

Бројот на мртви секој ден полош – денес бројката достига 30, повторно висок и бројот на позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива Паланка-4, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-3, Пробиштип-8, Демир Хисар-4, Македонски Брод-5, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-2, Виница-1, …

Повеќе »

Воислав Шешељ се заклучи во куќата и не излегува никаде, што се случува со водачот на радикалите?

Шешељ се бореше со сериозно заболување до пред неколку години. Претседателот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, скоро секоја недела гостуваше во утринска програма, по правило, и беше чест гостин во многу емисии. Тој неодамна се повлече од јавноста, поточно од јуни, кога дозна дека радикалите нема да влезат во …

Повеќе »

Погледнете во која соседна земја од утре ќе има полициски час од 22 до 6 часот

Албанија од утре воведува полициски час како дел од напорите да се спречи ширењето на новиот коронавирусот по наглото зголемување на случаите во изминатите неколку недели. На сите граѓани ќе им биде забрането да ги напуштаат своите домови од 22.00 до 06.00 часот. – Поради високиот број заразени и со …

Повеќе »

Штип: Четворица починати , 14 се во критична состојба

Четири пациенти починаа на Инфективното одделение во штипска Клиничка болница. Директорот на Клиничка болница, Ален Ѓеорѓијев за МИА вели дека од коронавирусот починати се тројца пациенти, од кои 52 годишен од Кочани и 68 и 71 годишен од радовишкиот регион, а четвртиот битката ја изгибил како сомнителен случај. Ѓеорѓијев вели …

Повеќе »

Траги од коронавирусот пронајдени на пакетите со смрзната храна – Дали има причина да се грижите?

Кинезите, наводно, откриле Ковид-19 на спакувани еквадорски ракчиња, лигњи од Русија и морски плодови од Норвешка. Од јуни кинеските здравствени организации откриваат генетски траги на Сарс-Ков-2, вирусот што предизвикува ковид-19, на замрзната храна од целиот свет, како и на пакувањето во кое се спакувани. Кинескиот центар за контрола на болести …

Повеќе »
error: Content is protected !!