СЛАЈДЕР

Важна информација за сите кои планираат да одат на одмор во соседна Грција

Засега остануваме на нашиот основен план, вели портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина на редовниот брифинг со новинарите, во однос на тоа дали остануваат на првичниот план за отворање на копнените граници на 1 јули. -Ги следиме одблиску епидемиолошките карактеристики во …

Повеќе »

Експерти „На светот после КОВИД-19 му е потребна соработка, а не санкции“

Среде пандемијата на КОВИД-19, од 15-ти до 19-ти јуни се одржа голем Меѓународен онлајн самит „КОВИД-19 Глобални предизвици“.. За време на самитот, водечки економисти, политичари, новинари и експерти од повеќе од 20 држави од Европа, Азија, Северна и Јужна Америка, Африка, дискутираа за предизвиците и промените со кои што се …

Повеќе »

Бидете подготвени: Утре без струја делови од неколку скопски општини

Од ЕВН информираа дека утре делови од повеќе скопски општини ќе останат без струја заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа. Без електрична енергија од 08:00 до 15:30 часот ќe останат дел од село Ракотинци,Општина Сопиште, дел од село Кучково и Викенд населбата – Веле Поле во Општина Ѓорче Петров …

Повеќе »

Важна информација: Се воведува нов карантин од 14 денови за македонските државјани кои ќе влегуваат во Хрватска

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата вчера донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворани сите гранични премини за непречено движење на патници и возила без приложување на PCR тестови, и без упатување до домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин. …

Повеќе »

Голем си, доктор кој беше заразен од корона вирус, донираше крвна плазма

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19. Скопје 80 – Куманово 6 – Штип 1 – Прилеп 3 – Тетово 24 – Струга 1 – Велес 3 – Охрид 5 – Гостивар 4 – Струмица 1 – Крива Паланка 1 – …

Повеќе »

Корона вирусот ги промени правилата – еве како треба да одите во казино и што да правите

Во Службен весник е објавен протоколот за отварање и работа на приредувачите на игри на среќа во казино кој го усвои Владата. Проколот предвидува присуство на ограничен број на лица односно во просторијата можат да бидат присутни истовремено најмногу 1 лице на 5м2. На влез е задолжително да има редарска …

Повеќе »

Дијана Петрова со втора книга – „Не правете им сенка на гробовите“

„Не правете им сенка на гробовите“ е насловена втората прозна објава на младата Дијана Петрова. Книгата раскази се појави како издание на „Антолог“ од Скопје и ќе биде промовирана овој четврток на 25 јуни во 20 часот, на платото пред Младински културен центар Скопје. По само една година од деби …

Повеќе »

Во Хрватска ќе бидат откриени спомен плочи во чест на Советските и Британски херои од Втората Светска Војна

Пишува: Дарко Тодоровски Денес, 23 јуни, во пресрет на Парадата на Победата во Москва, во Загреб (Хрватска), ќе се одржи свечено отворање на спомен-плочата во чест и спомен на вработените во советската воена мисија под Врховниот командант на Народноослободителната армија на Југославија (АВНОЈ) Маршалот Тито. За време на воените години …

Повеќе »

Почна негативната кампања: Хакирани Фејсбук страни на СДСМ

На 15-ти јули ќе се одржат парламентарните избори, а веќе започнаа и гадната кампања на социјалните мрежи, први на удар се луѓето од власта односно СДСМ. Според информациите на Фејсбук, се хакираат фејсбук страните на луѓе блиски до СДСМ, а потоа им се менува името и се објавуваат лажни линкови, …

Повеќе »

КОНЕЧНО се отвараат границите нема да има самоизолација

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата денеска донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворани сите гранични премини за непречено движење на патници и возила без приложување на PCR тестови, и без упатување до домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин. …

Повеќе »
error: Content is protected !!