среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Русија тврди дека Македонија протерала тројца руски дипломати – Захарова порача дека ќе има одговор

Македонија пред три дена протерала тројца руски дипломати, тврди амбасадата на Руската Федерација во земјава, пренесувајќи став на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова објавен на социјалните мрежи. Захарова тврди дека македонскикте власти не ги објасниле причините за нивно прогласување за персона нон грата. Во интернет објавата, …

Повеќе »

Пендаровски помилувал член на нарко – картел кој се обидува да го „освои“ подземјето, објави Фокус

Името на Бедри Зекири се најде меѓу лицата кои ги помилувал претседателот, Стево Пендаровски, пишува Фокус. Според одлуката објавена денеска во Службен весник, Зекири делумно се ослободува од понатамошно извршување на неиздржаниот дел од казната затвор, односно казната му се намалува за шест месеци. Зекири е новото презиме на Бедри, …

Повеќе »

Тренчевска: Не е вистина дека дека се укинуваат посебните средства за лицата со Даунов синдром

Eдинствено осум деца од вкупно 121, кои немале комплетна медицинска документација и кои при посетата на соодветната комисија за проценка добиле негативен наод, но, веќе е стапено во контакт со тие деца и со комисијата и ќе се направи повторен увид за да се даде повторно оценка и наод, вели …

Повеќе »

Македонска работа: Полнел гориво во туби, а плаќал од сметка на Здравствен дом

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против Д.Ј.(36) од с.Мустафино, светиниколско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“. Пријавениот, вработен како економ во ЈЗУ Здравствен дом Свети Николе, во јуни, јули и август 2023 година, во 18 наврати на бензинска пумпа во Свети …

Повеќе »

Историчарот Чепреганов: Македонците во Бугарија уште во 1923 година го славеа Илинденското востание, тогаш бугарската држава не чествуваше

Илинденското востание живее во колективната меморија на македонскиот народ, но ние можеме да бидеме единствениот народ во светот кој за влез во ЕУ ја модифицира својата историја, предупредува историчарот Тодор Чепреганов. Во интервјуто за „Скопско Ехо“ тој додава дека народ кој не го почитува и чествува споменот за својата историска …

Повеќе »

Борко Ристовски си ја отвори душата: Откри многу работи поврзани со Вардар, кои малкумина ги знаат – упати и јасна порака

По години поминати на терен исполнети со клупски и репрезентативни радости, успеси па и тагувања, и многу испотени дресови, спортска кариера на Борко Ристовски продолжува повторно во ракометот, но во функција на Извршен директор во Вардар. Во намерата да се направи успешно стабилизирање, и играчки и финансиски, Ристовски e една …

Повеќе »

По скандалот со неговиот син, се огласи и Џо Бајден – еве го неговиот став

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека републиканците сакаат да го отповикаат за да ја блокираат владата. Бајден потсети дека екстремно десничарската републиканска пратеничка и сојузничка на поранешниот претседател Доналд Трамп, Марџори Тејлор Грин, првиот пат кога беше избрана во Конгресот, рече дека првото нешто што сака да направи е да …

Повеќе »

Познати имињата на 4 фудбалери на Реал Мадрид – кои со лисици на раце завршија во притвор, осомничени се дека силувале малолетничка

Четворица млади фудбалери на Реал Мадрид се уапсени утрово, под сомнение дека поседувале и споделиле видео од сексуален однос со малолетничка, пишува шпанскиот весник El Confidencial. Наводно, мајката на малолетното девојче отишла во полиција да го пријави случајот откако снимката стигнала до неа. Шпанија се уште е во шок по …

Повеќе »

Синот на Џо Бајден обвинет на федерално ниво поради нелегално поседување оружје

Обвинителите го обвинија помладиот Бајден дека лажел за неговата употреба на дрога кога купил пиштол „колт кобра“, во продавница за оружје во Вилмингтон, Делавер, во октомври 2018 година Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џо Бајден, e кривично обвинет за неругаларно купување оружје. Тој се товари за три дела, а …

Повеќе »

ДАГАУ: Се намалуваат цените на многу производи – еве за кои точно се работи

Министерот за економија Крешник Бектеши вечерва изјави дека најавеното намалувањето на цените на одредени производи нема да биде од септемвриските и августовските цени туку од други месеци кога, како што вели имало пристојни цени. Бектеши најави дека следната недела во Собранието ќе биде доставено ново законско решение за нефер трговски …

Повеќе »