петок, 29 септември, 2023

СВЕТ

Браќа починале од рак во ист ден и на истиот болнички кревет- прогласена тридневна жалост

Двајца браќа починале од рак во ист ден во ист болнички кревет, за неколку часа еден по друг. Франциско Антунес Собрињо (52) и неговиот помлад брат Едуардо Антунес да Силвеира (38) починале на 19 август во август. На постариот брат му бил дијагностициран рак на дебелото црево во мај 2021 …

Повеќе »

Денес беше погребан Пригожин: Цела Русија зборува за ЕДНО нешто – познато е дали Путин беше таму

На социјалните мрежи се појавија првите слики од гробот на Евгениј Пригожин на гробиштата Порохов во Санкт Петербург. Таму утринава се одржа затворена церемонија за збогување со досегашниот лидер на приватната воена компанија „Вагнер“. Според информациите од руските медиуми, Пригожин е погребан до неговиот татко. Според најавите, на погребот не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вечерва се шири страшна вест низ Русија – целосно уништени гробиштата на Вагнер?

Денеска низ социјалните мрежи се прошири видео кое очигледно е снимено во рускиот град Николаевка. Естонскиот блогер Дмитриј, кој главно се занимава со превод на снимки од руско-украинската војна на англиски, објави на „Х“, поранешен Твитер. На видеото се гледа како човек облечен во кошула на платеничката група на Вагнер, …

Повеќе »

Страшна вест само што пристигна од Русија: Излегоа ДНК резултатите за смртта на Пригожин – Путин со порака до сите Вагнеровци

Шефот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин е меѓу жртвите во авионската несреќа во Русија, потврди денеска генетското вештачење спроведено од руските истражни органи. На крајот од „генетското вештачење“ било утврдено дека идентитетот на десетте жртви чии тела биле пронајдени по урнувањето на авионот „одговараат на списокот“ на патниците и …

Повеќе »

(ФОТО) Страшна трагедија во Украина – лошата вест брзо се прошири и го растажи цел свет

Смртта на тројцата пилоти е тешка загуба за Украина, која се подготвува со огромни напори да ги обучи што е можно побрзо екипажите на своите воздухопловни сили да управуваат со борбени авиони Ф-16 кои ги обезбеди Западот. Тројца украински воени пилоти загинаа во судар на два авиони за обука Л-39 …

Повеќе »

Три државјанки на Македонија почнале да се дават во Албанија – спасени се, но две и натаму се во критична состојба

Три македонски државјанки на возраст од 48, 60 и 66 години вчера попладне се спасени од давење на плажата Голем кај Каваја, на албанското крајбрежје. Според полицијата, веднаш им била укажана прва помош од присутните туристи на плажата, крајбрежната стража и полициските службеници од Каваја кои биле дежурни на крајбрежјето. …

Повеќе »

Албанија забранува користење телефони за учениците и за наставниците за време на настава

Албанија забранува употреба на мобилни телефони, за време на настава, во основните и средните училишта и за учениците и за наставниот кадар. -За елиминирање на масовната појава на употреба на мобилни телефони за време на наставата, Министерствата за образование и за финансии, потпишаа заедничка наредба, која има за цел забрана …

Повеќе »

Веста која го вознемири цел свет: Силен земјотрес во главен град на оваа држава – Паника кај граѓаните, кои веднаш излегоа на улиците

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди колумбиската престолнина Богота, информира Колумбискиот геолошки институт. Потресот предизвика паника, па луѓето од канцелариите и рестораните веднаш излегоа на улиците. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот се случил на длабочина од 14 километри, а неговиот епицентар бил на 18 километри …

Повеќе »

Тројца Македонци во Црна Гора украле паричник – завршија во притвор

Полициските службеници преку истрага дошле до сомнение дека лицето А. А., од стопански објект украл паричник со пари, додека лицата А. О. и Ж. Д. примиле и задржале дел од украдените пари од него Тројца македонски државјани се приведени откако полицијата во Никшиќ открила дека украле паричник со 1 500 …

Повеќе »

Две деца останаа сираци во сообраќајка – возилото удрило во камион, родителите загинаа: Голема трагедија во соседен Солун

Двајца родители на возраст од 49 и 45 години трагично загинаа во сообраќајна несреќа, што се случи денеска напладне на автопатот Солун-Серон. Повредени се две деца. Се очекува 12-годишникот со тешки повреди да биде опериран, додека 10-годишникот е полесно повреден и е надвор од животна опасност. Возилото во кое патувало …

Повеќе »