петок, 29 септември, 2023

СВЕТ

Кош падна на дете на глава: Несреќа во училиштен двор – еве ја состојбата на повреденото момче

Тешката конструкција на кош паднала врз четиринаесетгодишно момче во дворот на ОУ „Бранислав Нушиќ“ во Смедерево. Инцидентот се случил во саботата околу 22 часот кога неколку момчиња играле кошарка во училишниот двор на споменатото училиште, а потоа таблата со кошот се откачила и силно го удрила детето во главата. Момчето …

Повеќе »

Силен земјотрес го вознемири цел Балкан – се осетил и во Македонија, а епицентарот е во соседна земја

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди Крагуевац. Според веб-страницата на Сеизмолошкиот завод, земјотресот се случил половина час по полноќ. Тоа се случило на длабочина од 12 километри во градот Љуљица. – Теоретскиот интензитет во епицентарот е проценет на III степен од Меркалиевата скала. …

Повеќе »

ШОКАНТНИ вести вечерва: Зеленски го разреши министерот за одбрана – еве ја причината

Украинсиот претседател Володомир Зеленски објави во неделата дека донел одлука да го смени од должноста министерот за одбрана Олексиј Резников и да побаа од парламентот оваа седмица да го замени со Рустем Умеров, шефот на главниот украински приватизациски фонд. Објавата за смената која Зеленски ја најави во неговото вообичаено прекуноќно …

Повеќе »

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Возач во обратен правец на автопат – во него удира друга кола, настанува пламен, има МРТВИ

Едно лице загина, а две се тешко повредени во несреќата што се случи денеска околу 16 часот, на автопатот „Милош Велики“ кај Обреновац во правец кон Белград. Според видеото снимено во моментот на несреќата, возач на „фиат пунто“ се движи во спротивна насока на автопатот, по што се судира со …

Повеќе »

Доцна вечерва Украина со СИЛНА порака: Уништивме важен руски брод во Црното Море – има и ВИДЕО

Украинската морнарица уништи руски воен брод во Црното Море, соопшти Министерството за одбрана во Киев. Шест членови на екипажот загинаа, а двајца се повредени кога украинските сили го погодиле рускиот брод во северозападниот дел на Црното Море, објави украинската морнарица на Телеграм. Во видеото објавено од украинското Министерство за одбрана, …

Повеќе »

Вечерва цел свет стравува од нова можна војна во Европа: Полска направила потег повеќе – се огласи Лукашенко

Полски воен хеликоптер го нарушил белорускиот воздушен простор, соопшти Граничниот комитет на Белорусија. Полскиот воен хеликоптер Ми-24 ја преминал државната граница летајќи на екстремно мала надморска височина, прелетал околу 1.200 метри над територијата на Белорусија и потоа се вратил, соопшти Комитетот. Белоруските граничари денеска забележаа повреда на воздушниот простор на …

Повеќе »

Нови детали за несреќата во Смедерево: Братот и сестрата пред експлозијата пријавиле во полиција, експлозивната направа била намерно активирана

Истрагата за причините за експлозијата во зграда во Смедерево, Србија продолжува и денеска. Она што е познато околу настанот е дека лице загина, а две се повредени и дека пред експлозијата имало повик во полицијата дека сомнителен човек стои пред вратата на еден од становите на петтиот кат. Првите информации …

Повеќе »

ДРАМА: Жена портпарол на Данела Арсовска нападна новинар – ова се деталите

Физички напад се случил попладнево пред бараките на градската администрација. Портпаролката на Данела Арсовска, Кристина Депо физички го нападнала Мартин Арсов, новинар во Сител телевизија. Арсов на фејсбук ја сподели информацијата за физичкиот напад нагласувајќи дека додека информирал за денешната седница на Советот на Град Скопје, Депо замавнала и му …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пригожин е жив, здрав и слободен – подготвува одмазда, а Путин тоа го знае – ЕВЕ кој е на негова мета

Руски политички аналитичар тврди дека Евгениј Пригожин е жив и дека во минатонеделната авионска несреќа загинал неговиот двојник, а не самиот водач на Вагнер. Пригожин е „жив, здрав и слободен“ во неименувана земја, според д-р Валери Соловеј, дури и кога неговиот погреб се одржуваше во Русија, на кој рускиот претседател …

Повеќе »

Што се случува од рано утринава: Русија со напад кон Украина како што не е виден уште од пролетта – има повеќе жртви

Најмалку две лица загинаа, а две се повредени синоќа во руски ракетен напад врз Киев, соопштија цивилните и воените власти на главниот град на Украина. „Според првите информации, две лица загинаа во урнатините во областа Шевченко во Киев“, изјави на Телеграм началникот на воената управа на украинската престолнина Сергеј Попко. …

Повеќе »