понеделник, 28 ноември, 2022

СЛАЈДЕР

ЛУКАШЕНКО ТВРДИ: САД не дозволуваат Украина да започне мировни преговори

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска дека Соединетите Американски Држави не дозволуваат Украина да започне преговори со Русија. „Украинското раководство не смее да ги започне преговорите. Сакаат да ја срушат Европа со еден удар, за преку Русија да се приближат до Кина. Се разбира, со разбивање на Русија“, рече …

Повеќе »

Трагедија во струмичко: Во несреќа загина маж откако со трактор удрил во метална шипка од пластеник

Вчера во 16 часот и 16 минути било пријавено дека на нива, атар на селото Моноспитово-струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со трактор удрил во метална шипка од пластеник и притоа се здобил со повреди. 63 годишниот струмичанец починал на местото на настанот. Извршен бил увид од Јавен обвинител и …

Повеќе »

KPBABA ДРАМА: Две лица си го пронашле пријателот во соба со рана во стомакот откако претходно биле заедно на лов

Министерството за внатрешни работи информира дека на 26.11.2022 во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Од полициски службеници од СВР Скопје излезено било на …

Повеќе »

УЖАСЕН НАСТАН ЈА ВОЗНЕМИРИ МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ: Малолетна девојка тешко повредена од струен удар – се качила на вагон да снима видео за Тик-Ток

Неофицијално девојката снимала ТИК ТОК видео качена на вагон од воз. 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз. Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ. …

Повеќе »

Тешка сообраќајка: Се „искршија” голф и нисан – има повредени

На 27.11.2022 во 02.20 часот било пријавено дека во Скопје на крстосницата од бул.„Партизански одреди“ со ул.“Ангел Динев“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.М.(41) од с.Грчец-скопско, и патничко моторно возило „нисан кашкаи“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.З.(28) …

Повеќе »

Главниот соработник на Зеленски се закани: Русите ќе платат за гладот ​​што го предизвикаа во 1932 и 1933

Русија ќе плати за гладот ​​во Украина за време на советската ера кога милиони Украинци загинаа во текот на зимата 1932-1933 година и за нејзините акции во актуелната војна во Украина, изјави шефот на кабинетот на украинскиот претседател. „Русите ќе платат за сите жртви на Холодоморот и ќе одговараат за …

Повеќе »

(ФОТО) ФИЛМСКИ ГРАБЕЖ НА МАЛТА: Милица го „наместила“ вереникот, па глумела жртва

Милица К. (29) државјанка на Франција родум од Обреновац, за која се верувало дека е жртва на вооружен грабеж на Малта, е уапсена под сомнение дека учествувала во разбојништвото. Освен Милица, полицијата ги привела и српските државјани Виктор М.(39) и Владимир П.(26) и на сите им е одреден притвор. Еден …

Повеќе »

Целта на специјалната операција е уништување на сатанизмот, изјави Кадиров

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на апликацијата Телеграм објави дека целта на „специјалната воена операција“ во Украина за него е „целосно уништување на манифестациите на сатанизмот“. „Дозволете ми да парафразирам еден познат цитат – само да одиме напред и ништо нема да не спречи“, напиша Кадиров. „Целта на специјалната операција …

Повеќе »

Млади момчиња со автомобил излетале од коловозот, едно е тешко повредено

Осумнаесетгодишник е тешко повреден во сообраќајна несреќа која се случила вчера во 14:10 часот на патот Битола-Пелистер. -Пред с.Магарево патничко моторно возило “опел вектра“ со битолски регистарски ознаки, управувано од В.Е.(18) од Битола, излетало надвор од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот Ф.Р.(18) од Битола, констатирани …

Повеќе »

Голема трагедија: Најмалку пет лица ги загубија животите во хеликоптерска несреќа во Јужна Кореја

Најмалку пет лица загинаа во хеликоптерска несреќа во Јужна Кореја. Според новинската агенција Јонхап, хеликоптер Сикорски полетал од Јангјанг на истокот на земјата за да открие можни шумски пожари. Хеликоптерот се урнал на рид во близина на локалниот будистички храм околу 10:50 часот по локално време. Екипите на теренот го …

Повеќе »
error: Content is protected !!