СЛАЈДЕР

Бројките на нови заразени со Ковид 19 денеска се уште позагрижувачки

Бројките на нови заразени со Ковид 19 денеска се уште позагрижувачки од оние кои беа во пораст изминатите денови, најави вицепремиерот Бујар Османи преку објава на неговиот фејсбук-профил. Османи додаде дека можноста за зараза со новиот коронавирус или да се биде во контакт со некој што е заразен, е голема. …

Повеќе »

И министерот Манчевски мора во самоизолација – имал средба со Зекири

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски доцна во ноќта сподели информација со своите пријатели на социјалните мрежи. Согласно препораките на епидемиолозите, поради средбата со мојот другар и колега Мухамед Зекири, во наредните девет дена ќе бидам во самоизолација. На средбата беа применувани здравствените протоколи, но сепак препораките на …

Повеќе »

Градоначалник од скопските општини оди во самоизолација поради Ковид-19

Во текот на денешниот ден, потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири на својот Фејсбук профил потврди дека тој, неговата сопруга и три месечната ќерка се позитивни на корона вирусот. -Почитувани пријатели, И покрај строгото почитување на мерките и минималните контакти со луѓе, сакам да ве информирам дека јас заедно со сопругата …

Повеќе »

Трамп пресече, левичарската група AHТИФА ја прогласи за тepopиcтичка

Групата нема официјален водач или седиште, иако во одредени држави одржуваат редовни состаноци и имаат прилично разгранета мрежа на активисти. Претседателот на САД Доналд Трамп објави денеска дека оваа земја ќе ќе означи анархистичката левичарска организација „Антифа“ како терористичка. Тој на својот Твитер прифол напиша „Соединетите Американски Држави АНТИФА ќе …

Повеќе »

Без помош од полицијата: Тестирано семејството на починатиот од Чаир

Семејството не сакало да се тестира и да соработува со епидемиолозите, и покрај тоа што на погребот имало 200 присутни луѓе. Семејството на покојникот – на кој посмртниот брис му бил позитивен на коронавирус, денеска е тестирано. Тие прифатиле да бидат тестирани и земени се брисеви од 14 луѓе, напиша …

Повеќе »

СИТЕ студенти ќе добијат 3.000 денари, а некои можат да добијат и 9.000 денари

Еднократна финансиска поддршка во износ од 3.000 денари за активни, редовни студенти на додипломски студии на државни Универзитети до 29 години заклучно со 22 мај 2020 година. Исплата најдоцна до 3-ти јули 2020 година, преку нова „домашна платежна картичка“ во банката на која студентот има трансакциска сметка без постапка за …

Повеќе »

Сите вработени кои земаат под 15.000 денари, ќе добијат ваучер од 100 евра

Сите вработени со месечни примања до 15 илјади денари ќе добијат ваучер за туризам од 100 евра, информираше министерот за економија Крешник Бектеши. Ваучерот ќе може да се искористи од 15ти јули до крајот на годината. Опфатени се граѓаните на кои од јануари до април годинава месечените примања им биле …

Повеќе »

Двојаковски: Пред да се заразам мислев дека Ковид-19 е само обичен грип

Те земаат во болница, ти викаат поздрави се со сопругата, ќе се слушнеш можеби за некој час, ова се првите спомени на Борче Двојаковски, Македонец кој за сега живее во Белгија, и пред два месеца се зарази со Ковид-19, за неговата триесетдневна голгота низ бриселските болници. -Нереално е во моментот, …

Повеќе »

Спасовски од Куманово кажа кога ќе се одржат изборите

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денес од своето Куманово најави дека по истекнување на вонредната состојба од 14 денови, ќе продолжат подготовките за изборите кои ќе траат 22 дена, по што на 5-ти јули ќе се одржат предвремените парламентарни избори. -Не постои друг механизам. Тоа е единствена опција. Ако точно се …

Повеќе »

Венко Филипче со уште една објава ги изненади сите

Ги подобривме условите во 28 јавно-здравствени установи. Здравствената заштита ја подигнавме на повисоко ниво, а здравствените работници и соработници имаат значително подобрени услови за работа. Во наредниот период продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство. Продолжуваме со инвестирање во здравствените установи, вложување во нова медицинска опрема и вложување во човечкиот капитал, …

Повеќе »