петок, 29 септември, 2023

СЛАЈДЕР

Детали за настанот кој ја потресе Македонија: Родителите на 11 месечното бебе тврдат дека со повредите се здобило во градинка (видео)

Жители на населбата Шуто Оризари пријавиле тешки повреди на нивното 11-месечно бебе за кои тврдат дека ги добило за време на престојот во градинката 8-Април во Шуто Оризари. Таткото на бебето за телевизија „24“ вели дека бебето било само дваипол часа во градинката и за тој период добило видливи повреди …

Повеќе »

(Видео) На Сицилија во исто време пламтат пожари и паѓа град, стотици евакуирани – има и МРТВИ

Италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои ги зафатија областите Палермо и Месина, во северниот дел на островот. Две лица загинаа во шумските пожари кои беснеат во северниот дел на Сицилија. Силниот ветер и високите температури го отежнуваат гаснењето на пожарот. Стотици туристи се евакуирани од хотелот во …

Повеќе »

Во Хрватска откриен токсичен пестицид кај пиперки увезени од Македонија

Токсичен пестицидот е откриен кај црвени пиперки во Хрватска, кои биле увезени од Македонија, јавуваат хрватските медиуми. Станува збор за пестицидот „форметанат“, којшто како ефикасен инсектицид се користи во производството на овошје и зеленчук. Но, пестицидот e забранет во Европската Унија поради сомневање дека може да влијае на здравјето на …

Повеќе »

ФОТО: Доцна вечерва е решена политичката криза меѓу Груевски и Мицкоски, проблемот го „среди“ познатиот Божидар

Во изминатите два дена, силни препукувања на релација Мицкоски-Груевски, актуелниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Следуваа меѓусебни обвинувања од двајцата политичари, а сето тоа ги подели и членовите на самата партија. Веројатно победата доцна вечерва ја има влијателниот Божидар Божиновски, кој на социјалните мрежи има големо влијание. Самиот тој објави …

Повеќе »

Протест на пензионерите – побараа повисоки пензии и оставки

Меѓународниот ден на пензионерите – 20-ти Септември, одбележан со протест пред Влада, или како што го нарекоа, Протест за преживување и праведност. Револтирани и разочарани пензионери од сите градови во државата ги повторија своите барања, односно 3.500 денари линеарно покачување на сите пензии, а најниската да не биде помала од …

Повеќе »

Јакимовски до Мицкоски: Запали колата отиди до Будимпешта, пресрами се!

Стевче Јакимовски, претседателот на ГРОМ и градоначалник на општина Карпош, оценува дека поранешниот премиер Никола Груевски има поголем рејтинг од неговиот наследник во ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во објава на Фејсбук ќе напише: „Лидерот на опозицијата Мицкоски е соочен со фактот дека Никола Груевски не само што има висок рејтинг туку …

Повеќе »

Времето се менува – УХМР со вонредни најави и детали

Денес во попладневните и ноќните часови на места ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. И во текот на целата седмица ќе се задржи топло време, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Прогноза за …

Повеќе »

(ФОТО) Врие на Фејсбук од поддршка за Груевски: „Браво лидеру“, „Врати се и понеси го ВМРО кон победа“, „Само ти можеш да ја спасиш Македонија“

Социјалните мрежи вријат. Буквално. Големи препукувања помеѓу актуелниот и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски односно Никола Груевски. Како ретко кога, иако Груевски е во друга земја во азил, има огромна поддршка на социјалните мрежи, веројатно од стари членови на партијата. Актуелните функционери пак несебично му даваат поддршка на Мицкоски. …

Повеќе »

Русите предупредуваат: НАТО се подготвува за војна со нас

Министерството за надворешни работи на Русија денеска објави информација дека воените вежби на НАТО, кои се планирани за следната година, се подготовка за војна со Русија. Воените вежби на Алијансата ќе ја дестабилизираат ситуацијата во Европа, а НАТО знае за тоа, вели Москва. Според зборовите на заменик министерот за надворешни …

Повеќе »

Се приклучуваат нови спонзори на шампионскиот тим: Борко Ристовски договори супер соработка и со Шпаркасе

Добрите резултати на РК Вардар1961 сезонава, и позитивните ветришта што дуваат во клубот влијаат и на зголемувањето на бројот на компании кои се приклучуваат во постигнување на врвни резултати. Од денеска нов член на семејството на РК Вардар е Друштвто за лизинг ШПАРКАСЕ ЛИЗИНГ. Компанијата што повеќе од десет години …

Повеќе »