среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

Протерување на руски свештеник од Македонија

Реакции за забраната за влез во Македонија за шефот на руското црковно подворје во Софија Васијан Змеев и во Бугарија. Претседателот на Демократи за силна Бугарија, генералот Атанас Атанасов во изјава за БНТ вели дека Змеев доаѓал во Македонија да ги извршува функциите на руското разузнавање со цел да дојде …

Повеќе »

„Илинденка“, првото летало на македонската авијација, изложено во Стенковец

Првото летало на македонската авијација – „Илинденка“ е изложено денеска на спортскиот аеродром Стенковец, каде се одржа свеченост со голем аеромитинг по повод 100 години македонска авијација. Илинденка е произведена во фабриката „20 Мај“ во Скопје. Првиот лет со едрилицата е изведен во 1955 година, а ќе остане запаметена по …

Повеќе »

Ин мемориам: Почина проф. д-р Витомир Мицев

Денеска по кратко боледување почина проф. д-р Витомир Мицев, еден од основоположниците на македонската психијатрија и психотерапија, поранешен претседател на Македонското лекарско друштво и на Македонската психијатриска асоцијација. Проф. д-р Витомир Мицев е роден 1940 година во Белград, образованието го завршува во Cкoпje, а специјализира во Лондон. Библиографијата на проф. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хуманитарен настан во МКЦ за помош на младиот Леонид

Под мотото „Ден на хуманоста – од срце за Леонид Индов“ во Младинскиот културен центар, денеска се одржа хуманитарна акција со цел да му се помогне на младото момче кое пред две недели дожиевеа тешка несреќа на летување во Грција. Леонид е веќе успешно транспортиран во Скопје, а неговото семејство …

Повеќе »

(ФОТО) ШОК од С. Арабија: Еден од најдобрите светски фудбалери се затрул со храна – се бори за живот

Поранешната ѕвезда на Манчестер сити, Ријад Марез пред десетина дена имаше венчавка, па во средата играше пријателски натпревар за Алжир, а сега се бори за неговиот живот откако се отрул со храна. Медиумите од Саудиска Арабија пишуваат дека фудбалерот на Ал Ахли се отрул со храна во еден ресторан по …

Повеќе »

Градоначалникот на Њујорк денеска ќе го крене македонското знаме

Македонското државно знаме денеска ќе биде кренато во Њујорк откако градоначалникот Ерик Адамс ја прогласи оваа сабота, 16 септември, за ден на македонското наследство. Тој, заедно со македонската заедница во Њујорк, денес ќе го крене македонското знаме на настан во Менхетн, по повод 32 години од независноста на Македонија, јави …

Повеќе »

Ограбиле починат човек

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Е.Р.(26) од Република Албанија, со живеалиште во с.Врапчиште и Х.З.(24) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“. На 14.12.2022 во угостителски објект во Тетово, пријавените го забележале Т.Л.М.(71) од с.Вешала, на кој му се слошило и го однеле …

Повеќе »

Цел свет во шок – Кадиров е во КОМА, има проблеми со здравјето: Потресни детали

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина ја потврди информацијата дека чеченскиот лидер Рамзан Кадиров е во критична состојба, пренесува украинскиот портал Обозревател, додавајќи дека претходно негови извори од чеченската дијаспора соопштија дека Кадиров е во кома. Претставникот на Дирекцијата Андриј Јусов за споменатиот портал изјавил дека болеста …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите зборуваат за неговиот одговор: Пендаровски го прашаа дали ќе го помилува Груевски – се е јасно

Со претседателот дискутираме на актуелните политички прашања, а неспорно првата тема беше кривичниот законик. Зошто токму сега се донесе ваков закон, коинциденција или не? Ова е прашањето кое новинарот Горазд Чомовски го упати кон претседателот Пендаровски. Претседателот вели дека не се работи за неказнивост и објаснува детално за што станува …

Повеќе »

Русија нема да остане без одговор на непријателскиот чекор на властите на Северна Македонија, порача Захарова

„На 12 септември властите на Северна Македонија, без објаснување на причините, прогласија тројца дипломати на Руската Амбасада во Скопје за персона нон грата. Неодговорниот и непријателски чекор на властите на Северна Македонија нема да остане без одговор“, објави преку Х (Твитер) портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. …

Повеќе »