ПОЧЕТНА ЕКОНОМИЈА „Виваком“ повторно е во топ-10 најбрзо растечки компании на глобално ниво за...

„Виваком“ повторно е во топ-10 најбрзо растечки компании на глобално ниво за деловни сателитски услуги

270

Компанијата Виваком, која е дел од Јунајтед Груп во чии рамки работи и компанијата Тотал ТВ во нашата земја, постигна значајна пресвртница освојувајќи место во престижната Топ 10 ранг листа на Светската асоцијација за телепорт (WTA) четврта година по ред. Овa признание се заснова на извонредниот раст на годишниот приход од сателити за деловни клиенти во текот на изминатата година.

Ова извонредно достигнување ја одразува непоколебливата посветеност на Vivacom за стратешка визија која се врти околу инвестиции во производи од највисоко ниво, врвни технологии и проширување на нејзината копнена инфраструктура. Поддржана од регионалната експертиза и поддршка на Јунајтед Груп, вкупната инвестиција на Групацијата во Бугарија треба да достигне 4,8 милијарди лева до 2026 година.

Викторија Боклаг, извршен директор на Јунајтед Груп изјави: „ Да се биде дел од Топ 10 најбрзо растечките глобални компании кои нудат сателитски услуги за бизнисите четири последователни години е значајно признание за Виваком. Тоа потврдува дека нашите континуирани инвестиции во иновации, квалитетни услуги и исклучително висока стручност на нашиот тим и на бугарскиот и на меѓународниот пазар се клучните состојки за нашиот континуиран успех“.

Некои од најголемите клиенти на Виваком се: Disney, Eutelsat, Viacom, National Geographic Channel, Viasat, Endurosat и Leaf Space заедно со многу други даватели на содржини, телекомуникациски и сателитски оператори.

Пред само еден месец, Виваком и Групацијата Еутелсат објавија дека започнуваат со работа на нивната копнена станица за сателитски комуникации во селото Могила, Стара Загора. Овој објект, еден од само 35-те од ваков вид на глобално ниво, обезбедува проширени комуникациски услуги преку сателити со ниска орбита на Земјата. Копнената инфраструктура на Виваком ја вклучува и најсовремената сателитска станица „Плана“, која може да се пофали со највисока можна сертификација во сателитски услуги – Ниво 4. Плана служи како една од најнапредните капацитети на глобално ниво, приспособена да ги задоволи потребите на деловните клиенти.

Преку своите копнени станици, Виваком емитува над 600 ТВ канали, достигнувајќи милиони домаќинства низ Европа, Африка, Јужна Америка и Азија, вклучително и некои од најоддалечените и предизвикувачки локации, како што се Антарктикот. Континуираната посветеност на Јунајтед Груп за растот на Виваком во сателитската индустрија ја зајакнува позицијата на телекомуникацискиот оператор како лидер и иноватор лидер и иноватор во глобалниот телекомуникациски сектор, нудејќи врвни услуги и решенија за клиентите ширум светот.

За Светската асоцијација за телепорт (WTA)

Светската асоцијација за телепорт (www.worldteleport.org) од своето основање во 1985 година им помага на членовите да се стремат повисоко. Денес, WTA е водечки партнер во растот на телепорт операторите, застапувајќи се за нивните комерцијални интереси и промовирање на совршеност во нивните деловни практики, технологија и операции. Здружението објавува извештаи за најдобри практики и презентира вебинари за технолошките промени и нивниот бизнис и влијанија на пазарот. Исто така, презентира настани и награди и обезбедува глобални програми за сертификација и оценување на потврдете ја извонредноста и поттикнете подобрување. WTA е посветена да им помогне на своите членови да ги искористат можностите и да управуваат со ризиците за да ги пронајдат патиштата до раст, со масовно менување на пазарот.

За Јунајтед Груп

Јунајтед Груп (https://united.group) со седиште во Холандија е водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа. Компанијата е активна во осум земји и има повеќе од 15 милиони корисници и повеќе од 15.500 вработени. Таа генерира приближно 2,5 милијарди евра годишни приходи. Јунајтед Груп има најширока мрежна покриеност во регионот и им нуди на корисниците најатрактивен избор на ТВ содржини од целиот свет. Значајните инвестиции во дигиталната инфраструктура, содржината и технологијата обезбедуваат извонредност на производите и услугите што ги обезбедува на клиентите. Јунајтед Груп е во мнозинска сопственост на BC Partners, една од најголемите светски инвестициски компании, од март 2019 година.

ПР текст

ПретходнаГОТОВО Е: Ковачевски поднесе оставка – што значи тоа за Македонија?
СледнаЃоковиќ првпат загуби полуфинале на Австралија опен, историски успех за Синер