ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА ГОТОВО Е: Ковачевски поднесе оставка – што значи тоа за Македонија?

ГОТОВО Е: Ковачевски поднесе оставка – што значи тоа за Македонија?

126

Премиерот Ковачевски си поднесе оставка, а со него во оставка е целата Влада. Тој го достави документот во Собранието.

Со тоа се создадоа услови да отпочне процедурата за формирање на техничка влада за подготовка на избори чијшто технички премиер ќе биде досегашниот собраниски спикер Талат Џафери.

Премиерот Димитар Ковачевски претпладнево лично ја достави во Собранието неговата оставка, со што во оставка е целата Влада до изборот на техничката влада во недела на 28 јануари.

Премиерот Ковачевски имаше куса изјава за медиумите пред Собранието во која ги посочи според него најголемите достигнувања во мандатот на оваа Влада, а за техничкиот премиер Талат Џафери рече дека е искусен политичар кој има големо искуство во водењето на Парламентот и оцени дека стилот ќе биде различен, но дека државата ќе го задржи својот стратешки правец.

– Имавме неформална средба со министрите на која што им се заблагодарив за напорната работа во овие изминати две години. Денеска, како што кажав, ќе го направам тоа што е според закон предвиден.

Мојата оставка е потпишана, сега ќе ја однесам во архивата.

Ќе се видиме со претседателот на Собранието, ќе му посакам успешна процедура до недела, а потоа и успешен негов избор за технички премиер, рече Ковачевски.

Ковачевски изрази убедување дека на 9 мај тој ќе ја предводи новата Влада.

– Јас дојдов со друго искуство во водење на корпорации, така што, веројатно стилот ќе биде различен, меѓутоа државата секако дека ќе го задржи својот стратешки правец, а тоа е западната ориентација, стратешкото партнерство во САД и техничката влада исто ќе се грижи за граѓаните бидејќи се уште сме во криза така како што ние тоа го правевме во изминатите две години.

Ова е нешто што е предвидено според закон, на 9 мај повторно Владата ќе ја предводам јас и ова парламентарно мнозинство кое што ќе обезбеди полноправно членство на Република Северна Македонија во ЕУ до 2030 година, рече Ковачевски.

Кажа дека имал чест и гордост да биде претседател на Влада.

-Јас имам кажано многу пати пред медиумите дека ниеден човек не се родил ниту да биде претседател, ниту да биде пратеник, ниту да биде градоначалник, тоа е нешто што му припаѓа како чест во текот на неговата професионална кариера.

Јас ја имав таа одговорност и таа чест да ја водам Владата во едно исклучително време, во време на многу и меѓународни турбуленции, меѓутоа пред се на економски турбуленции предизвикани од војната во Украина.

Сметам дека се грижевме за сите.

Сметам дека обезбедивме се она што беше да ги задржиме работните места, да ја задржиме ликвидноста на компаниите и да обезбедиме приходи на најранливите категории на граѓани преку најголемите пакети на антикризни мерки коишто која било земја во регионот ги направи

ПретходнаНе смееле да апсат таму? сепак апсат: Голема полициска акција во Грчец – ова се деталите
Следна„Виваком“ повторно е во топ-10 најбрзо растечки компании на глобално ниво за деловни сателитски услуги