ПОЧЕТНА СВЕТ На почетокот од 2024: Вакво нешто не се памети – Напад на...

На почетокот од 2024: Вакво нешто не се памети – Напад на Газа од копно, море и воздух (ВИДЕО)

146

Морнарицата и копнените трупи откриле оперативци на Хамас како поставуваат експлозивни направи долж брегот и околните згради, според ИДФ.

Во извештајот се наведува дека морнарицата, воздушните сили и копнените трупи нападнале и убиле оперативци на Хамас и уништиле експлозивни направи.

Јужно од градот Газа, велат од ИДФ, 179-та резервна оклопна бригада забележала тројца оперативци на Хамас како влегуваат во зграда за која се знаело дека ја користи терористичката група.

Израелски борбен авион ја нападнал зградата, убивајќи ги оперативците во неа. ИДФ вели дека биле забележани неколку секундарни експлозии, што укажува дека зградата се користела како складиште за оружје.

Исто така, во центарот на Газа, 646-та резервна падобранска бригада пронашла лабораторија за оружје на Хамас и ракетни фрлачи со долг дострел.

Во областа Ал-Буреиј, војниците на бригадата Голани лоцирале повеќе ракети што биле скриени во близина на училиште на УНРВА, според ИДФ.

Во Кан Јоунис во јужниот дел на Газа, Падобранската бригада нападнала неколку локации на Хамас и упаднала во станови каде што Хамас чувал оружје.

Додека ИДФ посочи дека копнените операции се побавни во северниот дел на Газа, се вели дека војниците од 261-та бригада убиле десетици оперативци на Хамас во областа Џабалија.

ИДФ вели дека некои од оперативците се обидувале да подметнат експлозиви, некои управувале беспилотни летала, а други биле вооружени и возеле кон војниците.

ПретходнаЌе се формира посебна комисија за случајот со новороденчето на семејството Дамјановски
Следна(ФОТО) Страотни снимки од авионот кој се запали – во тој момент имало над 100 патници во него