ПОЧЕТНА СЛАЈДЕР Панатинаикос ја освои Евролигата

Панатинаикос ја освои Евролигата

19

Кошаркарите на Панатинаикос го симнаа бранителот на титулата Реал Мадрид од европскиот трон во вечерашното финале во Евролигата со резултат 95:77.

Избраниците на Чуса Мате ја водеа првата четвртина во добар ритам и кратко и за прв пат дојдоа на мечот со двоцифрена предност, а на крајот заминаа со +11 (36:25) на краток одмор. пред вториот дел.

Продолжението на мадриѓаните им носи уште една најголема предност во мечот (41:27), но грчкиот тим се буди со серија 8:0 (43:35).

Муса се врати на паркетот четири минути пред полувремето, но Панатинаикос одигра одлична одбрана, а Грант изнуди намерен фаул од Змејот.

Грците дојдоа на -4, но Хезоња повторно го одвои Реал со тројка на +7, но Грант ја врати тројката и не му дозволи на шпанскиот тим да „здивне“. Апсолутно израмнување на натпреварот донесе тројката на Вилдоза, кога ПАО дојде на -1 (46:45).

Во третата четвртина одлична одбрана на Панатинаикос. На крајот на третата четвртина Грците водеа со 64:61 и целосно ги запреа нападите на Реал.

Исто така, 7 поени во третата четвртина за Реал се најмали досега во една четвртина за Мадрид оваа сезона.

Кендрик Нан и Костас Слукас блескаа на стартот од четвртата четвртина, а потоа Панатинаикос направи одлична серија и дојде до предност од девет поени.

Минути беспрекорна игра следеа од Слукас, кој погоди тројки и го предводеше својот тим. На крајот Панатинаикос успеа да ја освои титулата по 13 години.