ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Веста која ја очекуваше цела Македонија: Палчо наскоро ќе биде донесен во...

Веста која ја очекуваше цела Македонија: Палчо наскоро ќе биде донесен во Македонија – ова се деталите

112

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „Тема на денот“ на Телевизија Сител, говорејќи за случајот со осомничениот за двојно убиство, Љупчо Палевски – Палчо, изрази очекување дека неговата екстрадиција ќе се случи наскоро.

„Доцна попладнево добивме информација дека неговата екстрадиција не е спорна од безбедносно-разузнавачки аспект и практично сега остануваат само техничките детали од она што се нарекува меѓународна правна помош што се случува како процес меѓу двете министерства за правда. Значи, ако смеам да предвидувам, бидејќи ова не е спорно, имаше прашања што со некакви припадници на ФЕТО, паметите…нема да има никакви условувања. Од тој аспект работата е исчистена, чиста, и дека сега останува само да се договорат деталите за примопредавање кои се од технички карактер. Значи, дека таа екстрадиција може да се случи многу скоро.“

Палевски е првоосомничен за убиството на четиринаесетгодишната Вања Ѓорчевска и седумдесет и четиригодишниот Панче Жежовски.

Бонус видео – Не е среќен оној кој многу има, туку оној на кој малку му треба

ПретходнаСекој час нов директор: Владата не го именува Мехмети – ОВА е новиот директор
Следна(ВИДЕО) Гордана Јанкулоска после долго време ги прослави Бадник и Божиќ со синот и сопругот – погледнете како изгледаше тоа