ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА УЖАС за празниците во Македонија: На малолетник му пукнала петарда во уста...

УЖАС за празниците во Македонија: На малолетник му пукнала петарда во уста – ова се деталите

89

Малолетник во Тетово се здобил со повреда откако петарда му пукнала во устата за време на новогодишната ноќ, стои во полицискиот билтен на СВР Тетово. Засега не е јасно како дошло до инцидентот.

Во ургентниот центар во Тетово се пријавиле седум граѓани, од кои тројца биле во алкохолизирана состојба, а четворица малолетници се повредени од петарди.

Во СВР Тетово не е пријавена никаква несреќа и случај на нарушување и јавниот ред и мир. Од тетовската полиција соопштуваат дека пред две вечери во овој сектор било мирно и без инциденти.

Законот за прекршоци против јавниот ред и мир во член 31 предвидува глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска противвредност за оној кој неовластено пука од огнено оружје, употребува пиротехнички средства или сличен експлозивен или лесно запалив материјал, или на сличен начин го нарушува мирот и безбедноста на граѓаните.

Сите оние кои на јавно место неовластено приредуваат огномети или слично, и не ги преземат потребните заштитни мерки согласно соодветната законска регулатива ќе бидат казнети, се вели во законските прописи.

ПретходнаВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Лидерот на опозицијата прободен со нож во врат – страотна вест ја потресе Јужна Кореја
СледнаДУПКА ДО ДУПКА: Кога да очекуваме санирање на дупките во Скопје – напролет, наесен или?