ПОЧЕТНА СВЕТ ФОТО: Таму живеат и многу Македонци – страотна поплава во Германија, итно...

ФОТО: Таму живеат и многу Македонци – страотна поплава во Германија, итно се евакуираат жителите

106

Невремето во некои делови на Германија негативно се одрази врз животот на граѓаните.

Во Виндехуизен во Тирингија нивото на водата на некои места достигна 70 сантиметри поради обилните врнежи. Околу 400 луѓе се евакуирани и префрлени на побезбедни места.

Премиерот на Тирингија, Бодо Рамелоу, рече дека се надева дека сите погодени од обилните дождови во Виндехуизен наскоро ќе се вратат дома.

Во областа Северна Рајна-Вестфалија издадени се јавни предупредувања поради сериозно покачување на нивото на водата на реката Везер.

Германската метеоролошка служба предупреди на обилни дождови во различни региони и истакна дека се очекуваат поплави поради излевање на потоци и реки.

Бонус видео: Зошто не треба да го користите мобилниот додека се полни

ПретходнаПланот за киднапирање на Вања траел долго време, еднаш имале обид – ама бил безуспешен, се откажале поради ОВАА причина
Следна(ВИДЕО) Хаос во Тетово: Деца го запалија дрвото пред Музеј на тетовски крај (Дом АРМ)