ПОЧЕТНА СВЕТ РАСТЕ МИНИМАЛНАТА ПЛАТА: Веднаш после изборите ќе се искачи МИНИМАЛНАТА ПЛАТА –...

РАСТЕ МИНИМАЛНАТА ПЛАТА: Веднаш после изборите ќе се искачи МИНИМАЛНАТА ПЛАТА – дознајте и колку ќе изнесува и каква одлука донесе Вучиќ

93

Во Србија, платите ќе бидат зголемени за 10 отсто од 1 јануари, пензиите за 14,8 отсто, минималната плата ќе биде 47.000 динари.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека српските финансии се во добра состојба.

Србија ќе има многу поголема инсталирана моќност за производство на струја отколку што е случај денес, што ќе им помогне и во летните и во зимските месеци.

„И тоа е првиот енергетски, голем енергетски објект во последните 40 години, ако не се лажам, ништо не сме имале во последните 40 години од големи енергетски капацитети, ако не го сметате гасоводот ние изградена, 408 километри од Зајечар до унгарската граница“, рече Вучиќ.

Пред 11 години, минималецот изнесуваше 15.000 динари. Oд март 2024 година и во земјава ќе се зголеми минималната плата.

ПретходнаМВР го расчисти случајот за физички напад во Штип – се е документирано
СледнаЈулиана синоќа шетала сама со кучињата, ја запрела полиција – ОНА што и го направиле веднаш го објави на Фејсбук