ПОЧЕТНА ЕКОНОМИЈА НОВИ ЦЕНИ: Дознајте колку ќе биде литар дизел и бензин за време...

НОВИ ЦЕНИ: Дознајте колку ќе биде литар дизел и бензин за време на празниците

330

Како се слави во штаб:

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ.

Согласно одлуката, цените на бензините остануваат непроменети, а дизел горивото поевтинува за еден денар. За половина денар поевтинува е цената на екстра лесното масло за домаќинство.

Ова се цените на горивата од полноќ:

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,50 (денари/литар)

– Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 78,50 (денари/литар)

– Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 73,00 (денари/литар)

– Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 72,50 (денари/литар)

– Мазут М-1 НС – 40,920 (денари/килограм)

ПретходнаПремиерот гледа ли? Секој ден има нов сериозен аргумент дека Владата не треба да го даде ХЕЦ „Чебрен“ под концесија
СледнаСтрашна вест се прошири пред неколку моменти: Се сруши училиште, има деца затрупани – спасувачите на терен бараат преживеани во Романија