ПОЧЕТНА СВЕТ Заврши гласањето во Србија – се обвинува за бројни нерегуларности

Заврши гласањето во Србија – се обвинува за бројни нерегуларности

70

Избирачките места во Србија за вонредните парламентарни, покраински и локални избори беа затворени вечерва во 20 часот, а изборниот ден беше одбележан со меѓусебни обвинувања за бројни нерегуларности од страна на учесниците на изборите.

Претставниците на опозициските листи изјавија дека граѓаните на Република Српска со организирани автобуси биле донесени во белградската Штарк Арена, од каде потоа биле однесени на избирачките места каде што гласале. Претставниците на Републичката изборна комисија (РИК) и премиерката Ана Брнабиќ изјавија дека се државјани на Србија, кои се запишани во избирачкиот список.

Коалицијата „Србија против насилство“ на социјалните мрежи објави снимка од средба со претставници на Министерството за внатрешни работи во врска со можна реакција на резултатите, при што еден од присутните „ја пренесе пораката на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека ќе ги признае изборните резултати во Белград доколку победи опозицијата“.

Невладините организации и набљудувачите на изборите констатираа дека се забележани и бројни други нерегуларности, како што е „бугарскиот воз“, водење паралелни листи, можно купување гласови, јави Бета.

Набљудувачи на организацијата Црта биле нападнати во Оџаци на кои непознати лица им ги скршиле стаклата на автомобилот откако забележале наводно вадење на гласачки ливчиња од избирачкото место и однесени во партиските простории.

Републичката изборна комисија соопшти дека до 18 часот гласале 51,93 отсто од граѓаните, од оние со право на глас.

ПретходнаЧетири момчиња уценувале девојка: Да им даде пари – да не објават нејзини фотографии, полицијата ги уапси
СледнаВучиќ само што даде изјава: Ги шокираше сите – ОВА никој не го очекуваше, еве што се случи