ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Колегите се простуваат од него: Почина еден од најпознатите новинари во Македонија

Колегите се простуваат од него: Почина еден од најпознатите новинари во Македонија

152

По кратко боледување денеска почина новинарот Предраг Димитровски (1959-2023), информираа од „Пресинг ТВ“ каде последно работеше.

Димитровски беше новинар со над 30 годино искуство.

Беше главен уредник во весникот „Вечер“ од 2005-2006 година а потоа работеше и во „Дневник“. Последните години од работниот век ги помина во „Република“ и „Пресинг ТВ“.

– Ќе ја паметиме неговата посветеност кон работата, неговата принципиелност, лојалност. Посветуваше внимание на секоја буква во негоават реченица, го одмеруваше секој напишан збор, внимаваше на најситниот детаљ. Го нарекувавме жива енциклопедија. Во глава ги имаше сите информации, сите датуми, сите податоци од поблиската и подалечна историја, се вели во објавата на „Пресинг ТВ“.

ПретходнаЛоши вести од Западна Македонија: Тешко повредена 19-годишна девојка во страшна сообраќајна несреќа
СледнаЧетири момчиња уценувале девојка: Да им даде пари – да не објават нејзини фотографии, полицијата ги уапси