ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Спасовски со јасни детали кои сите ги интересираат за Панче: Објасни и...

Спасовски со јасни детали кои сите ги интересираат за Панче: Објасни и зошто автомобилот не бил баран

138

Немало пријава во која што се вели дека е украдено моторно возило на убиениот велешанец Панче Жежовски кое потоа послужило за киднапирањето на Вања Ѓорчевска туку дека само исчезнало лицето. Ова синоќа го кажа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5. Тој одговараше на прашањето кога и на кој начин е дојдено до сознанија дека осомничените се извршителите на двете грозоморни убиства. Според него, неаргументирани тврдењата за текот на истрагата извршуваат уште еднаш убиство врз жртвите, потенцирајќи дека постапувањата и за двата случаи започнаа од моментот на пријавувањето.

-Во однос на случајот со велешанецот, во однос на пријавата, мора да кажеме дека шпекулации се дека од 22-ри, па дека не се постапувало итн. Значи, пријавувањето на исчезнување на лицето е извршено на 24-ти вечерта и тоа за исчезнување на лице кое што живеело само, кое што фамилијата, семејството го бара и не го наоѓа и пријавува дека исчезнува лицето. Секако дека нема пријава во која што се вели дека е украдено моторно возило итн., туку исчезнато е лицето, а возилото не било тука, па се претпоставува дека лицето заминало со возилото некаде“, објасни Спасовски, посочувајќи дека од тој момент започнуваат и сите постапки во однос на истрагата во Велес, од страна на СВР Велес, а за случајот во Скопје, веднаш после првата пријава на телефонскиот број, се активираат сите механизми во однос на пронаоѓањето на девојчето, вели првиот човек на МВР.

Целиот текст и што друго кажа Спасовски за оваа истрага прочитајте на Скопско Ехо – клик ТУКА.

ПретходнаНово исчезнување во Македонија: Полицијата трага по 16-годишно дете – исчезнал вчера
СледнаНе е Попова Шапка, ниту Маврово: На ова место утрово во Македонија најмногу натрупа снег