ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Не е Попова Шапка, ниту Маврово: На ова место утрово во Македонија...

Не е Попова Шапка, ниту Маврово: На ова место утрово во Македонија најмногу натрупа снег

102

Најниска температура од -2 степени утрово е измерена на Попова Шапка. Следат Лазарополе и Маврови Анови со -1, 0 во Крушево, 3 Битола, Крива Паланка, Прилеп, Берово, Охрид, Претор, Дебар, 4 Тетово, Виница, 5 Скопје-Зајчев Рид, Скопје-Петровец, Куманово, Штип, 6 во Струмица, Велес, Кавадарци, Демир Капија и Дојран и 8 степени во Гевгелија.

Во изминатите 24 часа до 07 часот утрово најмногу дожд 28 л/м2 е наврнат во Маврови Анови, потоа 27 во Крушево и Тетово, 24 Дебар, 20 Скопје-Зајчев Рид, Охрид, Попова Шапка, 19 Лазарополе, 16 Крива Паланка, 13 Битола, Куманово, 12 Скопје-Петровец, Прилеп, 11 Ѓуриште, 9 Демир Капија, 7 Кавадарци, 6 Штип, Виница, 4 Велес, Берово, 3 Пожар, 2 Струмица, Претор, 1 Гевгелија.

Во 7 часот највисока снежна покривка од 18 см има во Крушево, 14 на Попова Шапка, 13 Маврово и 4 см во Лазарополе.

Времето денеска ќе биде претежно облачно и со повремени врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места од снег. Повремено врнежите ќе бидат пообилни, наместа над 20 л/м2, на планините и на повисоките места ќе се формира нова снежна покривка, а температурите насекаде ќе опаднат. Ќе дува умерен до засилен северен ветер (локално над 60 км/час). Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9 степени.

Во Скопје претежно облачно со повремен дожд и со умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 6 степени.