ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Може мерните инструменти се расипани? Скопје утрово беше девети, а сега е...

Може мерните инструменти се расипани? Скопје утрово беше девети, а сега е петти град со најзагаден воздух во светот

129

Загаденоста на воздухот во Скопје се влошува во текот на претпладневото, покажуваат најнови податоци на двете најпознати интернет страници кои го мерат загадувањето на воздухот во светските метрополи. Така, според интернет – страницата iqair.com македонската меторопола во 10 часот е на петто место во светот според загаденоста на воздухот. 

-Се препорачува носење на заштитни маски, да не се вежба надвор, а прозорците по домовите да се држат затворени, препорака е која што може да се прочита на оваа веб-страница.

Најголемо е присуството на штетните ПМ2,5 честички – 97,3 микрограми во метар кубен воздух, а на ПМ10 честички – 131,7 микрограми.

Најзагаден град во светот во овој период е Лахоре, Пакистан со индексот на загадувањето 255.

Утрово, во 8 часот Скопје беше рангирано на…

Целиот текст прочитајте го на Скопско Ехо – клик ТУКА.

ПретходнаЕУ сега е поподготвена од времето кога беше само подготвена за прием на нови членки
СледнаДА СЕ РАДУВАМЕ: Власта обезбедила пари и ќе ја направи пругата кон Бугарија