ПОЧЕТНА СВЕТ БОМБА доцна вечерва: Еден од највлијателните Руси доаѓа во Македонија – познато...

БОМБА доцна вечерва: Еден од највлијателните Руси доаѓа во Македонија – познато кога и зошто

109

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека нема никакви индиции дека шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен нема да дојде на Министерскиот совет на ОБСЕ што при крајот на месецов ќе се одржи во Скопје, а почната е и процедурата за доаѓање на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, чија земја подлежи на санкции од ЕУ по војната со Украина.

– Во санкциите се вели дека за меѓународни организации како што е ОБСЕ е дозволен прелет. Сепак, одлуката е на земјите членки. Затоа нашите соседи ќе треба да одлучат, а и ние за нашиот воздушен простор, рече вечерва Османи во емисијата „360“, прашан за доаѓањето на шефот на руската дипломатија Лавров.

Прашан дали е можно доколку дојде Лавров, да не присуствува украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, шефот на македонската дипломатија и актуелен претседавач со ОБСЕ се надева дека тоа нема да се случи.

– Затоа пред две – три недели отидов во Киев, да обезбедам присуство и на Кулеба. Се уште сме во разговори. Јас мислам дека како што во Виена имаме состанок секој вторник, така треба да биде и во Скопје, рече Османи.

ПретходнаЕВН остави без струја цела кочанска населба – жителите гневни: До кога ние ќе страдаме на сметка на дивоприклучените ајдуци
СледнаМулти Медика и Соња Мавродиева Георгиевска од Делчево добитници на престижниот сертификат – во група со најдобра бонитетна оцена во регионот