среда, 6 декември, 2023

СЛАЈДЕР

ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ МАКЕДОНИЈА – ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ

Вечерва во 21 часот и 59 минути е почувствуван земјотрес во подрачјето Битола- Лерин со јачина од 3,3 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е регистриран 125 km југозападно од Скопје кој потекнува од епицентрално подрачје Битола-Лерин. „Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата земјотресот се случи во 21 часот …

Повеќе »

EМОТИВНА СРЕДБА: БАБА ја запозна својата ПРА-ПРА-ПРАВНУКА – А погледнете колку вкупно правнуци има

Фотографија од дом за стари лица овековечи еден од ретките моменти. Шест генерации жени во една соба, додека 98-годишната Меј Дел од Кентаки за прв пат ја запознала својата правнука. Меј Дел Тејлор Хокинс (98) ја држи седуммесечната Хавија Витакер опкружена со нејзината ќерка Френсис Сноу, внуката Грејси Сноу Хауел, …

Повеќе »

Охридското Езеро ќе оди под концесија – СТРУШКА ФИРМА ЗА 400.000 ЕВРА го доби јавното надавање

Струшката фирма „Еко-свет“ вчера по пат на јавно надавање го доби Охридското Езеро под концесија за стопански риболов во период од шест години, за сума од 400.000 евра, објави „Алсат“, пренесува plusinfo.mk – Постапката за доделување концесија на риби за вршење стопански риболов и организирање рекреативен риболов на Охридското Езеро …

Повеќе »

Мотоциклист го ЗАГУБИ ЖИВОТОТ откако се УДРИ во сообраќаен знак на патот кон Петровац во Србија

Екипата на Итна помош констатирала смрт на лице место. Мотоциклист загина утрово во сообраќајна несреќа што се случи на мостот на каналот ДТД во Бачки Петровац. Како што дознава 24седам, тој од засега непознати причини удрил во сообраќаен знак и oд ударот починал на лице место. Несреќата се случила во …

Повеќе »

НАЈНОВА ВЕСТ: Се работи за КИДНАПИРАЊЕ -ВНУКОТ на Љубе Бошковски се уште го нема, двајца се приведени како осомничени

Се уште се трага по внукот на Љубе Бошковски. Според најновите информации се претпоставува дека е киднапиран, а за две лица се бара притвор. Две лица се приведени и за нив се бара притвор како осомничени дека учествувале во грабнувањето на Самоил Костадиновски, внук на Љубе Бошкоски, дознава Макфакс од …

Повеќе »

Три годишно дете е НАЈМЛАДИОТ ПАЦИЕНТ кое оди на дијализа, а 150 луѓе во Македонија чекаат транспалнтација на бубрег

Три годишно дете е најмладиот пациент кое оди на дијализа, а 93 е најстариот пациен. Во Македонија 150 луѓе чекаат бубрег од кадавер или починат донор. Три годишно дете е најмладиот пациент кое оди на дијализа, а 93 е најстариот пациент. Во Македонија 150 луѓе чекаат бубрег од кадавер или …

Повеќе »

ПУТИН И СЕ ДЕРЕЛ НА ЉУБОВНИЦАТА: Објавени информации за тајниот живот со гимнастичарката (ФОТО)

Рускиот претседател Владимир Путин и се дерел на неговата тајна љубовница, Алина Кабајева, затоа што сметал дека нејзини пријатели изнеле во јавност информации за нивниот ектравагантен стил на живот. Познато е дека 39 годишната Алина, која е олимписка шампионка во ритмичка гимнастика, му е тајна љубовница на 70 годишниот Путин …

Повеќе »

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ДЕНЕСКА: Пронајдено тело во безживотна состојба – Еве ги деталите

Денеска (09.03.2023) во 00.22 часот во СВР Скопје било пријавено дека во дом на подрачјето на Бит Пазар била пронајдена почината С.Л.К.(52) од Кралството Холандија, со живеалиште во Скопје. Смрт без видливи траги на насилство констатирал лекар од Итна медицинска помош, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатата …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – Автомобил се преврте на кров

Сообраќајна несреќа денеска напладне се случила во струмичкото село Колешино. Како што може да се види од самите фотографии, автомобил марка Форд се превртил на кров. Причнини за несреќата засега се уште не се познати, подетални информации се очекуваат преку дневниот билтен на МВР. Извор: kurir.mk

Повеќе »

На Северина и се закануваат три години затворска казна – Еве ја причината

Според пишувањата на хрватските медиуми денес, судот во Загреб потврдил дека Северина Вучковиќ сторила кривично дело наметнато однесување и влијаење за кое се лежи затвор и до три години. „Пејачката пред две години на директорката каде посетува училиште нејзиниот син и праќала заканувачки пораки: „Ќе те задавам со раце бабо“, …

Повеќе »